Egy munkahelyen harmóniában, gördülékenyen kellene együttműködni a munkatársaknak. De mint mindenhol, a munkahelyen is vannak bomlasztó személyiségek, akik mérgezik a munkahelyi légkört. Nézzük, hogy kik ők, és felismeritek-e a felsorolt típusokat!
1. Aki túlzottan magabiztos
Erősen túlértékeli a saját képességeit és szakmai tudását, abban a hitben végzi a munkáját, hogy mindenki másnál jobban ért mindenhez. A személyiségét meghatározó arrogáns és „okoskodó” tulajdonságai miatt kifejezetten nehéz együtt dolgozni vele csapatban. Az egy négyzetméterre jutó konfliktusok száma a sokszorosára emelkedhet, ha a közelben van, így a valódi együttműködés szinte lehetetlen vele.
2. Aki egoista
Elsősorban a saját érdekeit és sikerét nézi, nem pedig a csapatét, cégét, munkatársakét. Éppen ezért nem is tud őszintén örülni más eredményeinek. Valószínűtlen, hogy önzetlen segítségre számíthatunk tőle, a kollegalitás hiányzik az értelmező szótárából. Semmilyen pluszmunkára vagy szívességre nem hajlandó, kivéve, ha abból személyes előnye származik.
3. Aki folyton panaszkodik
Általában boldogtalan a munkahelyén, és a benne emiatt generálódó negatív hullámokat rádióadásként szórja az éterben a környezetére. Soha, semmi sem jó neki, a munkájával kapcsolatos panaszáradata vég nélküli, és a legrosszabb, hogy ezt mindenkinek hallgatnia kell a közelében – annak is, akinek konkrétan semmi köze az adott problémához.
Addig hajtogatja a bajait, amíg nem talál támogatásra néhány befolyásolható kolléga személyében, mert ha mások egyetértenek vele, akkor igazolva látja a panaszait. Nagy mértékben rombolja a munkahelyi légkört.
4. Aki áskálódik
A munkatársak háta mögött áskálódik, mindig arról a kollégáról mond negatív véleményt, aki éppen nincsen ott, és ugyanezt a főnökök, felettesek előtt is megteszi. Hajlamos mások sikereit sajátjaként beállítani, és ezzel párhuzamosan mások hibáit felnagyítani, hogy saját magát jobb színben tüntesse fel. Szemtől szembe kedves, nyájas, rendszerint orvul hátból támad.
5. Aki kórosan szabálykövető
Furcsának tűnhet, hogy valaki a szabálykövetésével mérgezi a munkahelyi közösséget, de ha valaki ezt kényszeresen csinálja, akkor ez is megtörténhet. A szabályok fontosak, hiszen megadják a munkavégzés kereteit, módszereit, ugyanakkor rugalmatlanok, ezért néha minden munkahelyen szükség lehet a megszegésükre a hatékonyság érdekében. A kórosan szabálykövető viszont nem hajlandó erre, és meggyőzni sem lehet róla, ami konfliktusokhoz vezethet.