Biztos benne, hogy nem ellenőrzik a munkahelyi levelezését, a böngészőjét, a telefonját? Kik és milyen keretek között jogosultak az adatok gyűjtésére és tárolására?
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) tájékoztatót tett közzé, melyben keretek közé helyezi a munkahelyi adatkezelések alapvető követelményeit. A részletesen megfogalmazott szabályzatban tételesen megadják, mely adatvédelmi szempontok mentén lehet munkahelyi ellenőrzéseket folytatni.
Céges telefon, céges e-mail, céges internethasználat – magáncélra szabad?
A munkáltató kizárólag jogos érdekből és szükséges keretek között ellenőrizhetik a munkavállaló által használt eszközöket még akkor is, ha azok magáncélú használata is megengedett.
Az ellenőrzés –írásba foglalt- részletes szabályait a munkavállalókkal meg kell ismertetni, hiszen az alkalmazottak csak így tudnak meggyőződni arról, hogy az ellenőrzés és az adatkezelés milyen mértékben korlátozza jogaikat.
Az egyéb munkajogi szabályokkal összhangban lévő NAIH javaslat kitér az érdekmérlegelési teszt végzésére, melyben a munkáltató megfogalmazza, mely érdekei védelmében szeretne ellenőrzéseket végezni.
NEM a magáncélú használatra
Könnyítheti a helyzetet, ha a munkaadó egyszerűen korlátozza a magáncélú levelezést és bizonyos weboldalak használatát. Ettől azonban még felmerülhetnek olyan szempontok, melyek miatt indokoltan kerülhet sor személyes adatok kezelésére.
Jótanács a munkavállalóknak
Érdeklődjön munkába álláskor, hogy mely keretek között szabályozza munkaadója a magáncélú e-mail és internet használatot, illetve rendelkezik e érdekmérelegelési teszttel. Érdemes elkerülni ily módon a későbbi vitás helyzeteket.
- {0R578Z}