Mennyire befolyásolhatja negatívan a megítélésünket az állásinterjún, ha idegesek vagyunk? Egyáltalán mit lehet tenni ellene? Ezekre a kérdésekre is választ adtunk.
Milyen jelei vannak, ha idegesek vagyunk?
Egy állásinterjús szituáció mindenképpen stresszforrás, hiszen tesztelnek minket. Van aki jobban tudja leplezni a belső feszültségét, van aki kevésbé. Abban ugyanakkor biztosak lehetünk, hogy kívülről hiába tűnik valaki felszabadultnak, az állásinterjún valójában a torkában dobog a szíve.
Rutinos HR-esek kiszúrják azokat a nonverbális jeleket, ösztönös testi kommunikációt, amelyek alapján kiderül, hogy az illető mennyire ideges. A haj csavargatása, a lábdobolás, a kezek-ujjak játéka, a hang elcsuklása és a folyamatos bólogatás is izgatottságra utal.
Baj-e, ha idegesek vagyunk az állásinterjún?
Nem. Ez a legfontosabb, amit tudatosítanunk kell magunkban. Egy állásváltás, munka megszerzése minden ember életében stratégiai fontosságú lépés, így teljesen természetes az ilyenkor jelentkező izgalom. Egy HR-es nem emiatt fog megbélyegezni minket, hiszen nem a pillanatnyi viselkedésünk érdekli, hanem azt próbálja felmérni, hogy a képességeink alapján alkalmasak vagyunk-e a kinézett feladatra. Ez pedig jóval túlmutat azon, hogy mennyire izgulunk az állásinterjún.
Egy megnyerő, felszabadult jelentkező lehet szakmailag alkalmatlan, de egy izgulós pályázó ugyanúgy lehet remek szakember. Szóval ha a megfelelő kérdésekkel és válaszokkal, felkészülten érkezünk, akkor a drukk miatti stressz jeleit a felvételiztetők valószínűleg figyelmen kívül hagyják.
Hogyan kezelhetjük az állásinterjús lámpalázat?
Vannak relaxációs gyakorlatok, amiknek a lényege, hogy ráhangolódjunk az állásinterjúra. Mielőtt útnak indulunk, üljünk le egy csendes helyen, hunyjuk le a szemünket és lélegezzünk mélyeket – ez segít a koncentrációban.
Fontos, hogy időben elinduljunk, ne kelljen azon izgulni, hogy elkésünk-e, odatalálunk-e, mert ezek mind növelik a stresszfaktort. De a legfontosabb, amit tehetünk, az az alapos felkészülés. Minél felkészültebben érkezik valaki az interjúra, annál jobb teljesítményt nyújt, és annál kényelmesebben érzi magát a beszélgetés közben, függetlenül attól, hogy alkatilag mennyire hajlamos az idegeskedésre.
Nézzünk utána a vállalatnak minden platformon és legyen a tarsolyunkban minimum 3 releváns kérdés, amit fel szeretnénk tenni a felvételi végén.
Mit tegyünk, ha zavarba jövünk állásinterjú közben?
Előfordul, hogy annyira szorong az ember az állásinterjú miatt, hogy ennek látványos jelei lesznek: elvékonyodik a hangja, kicsit dadogni kezd vagy teljesen elpirul.
Ha tisztában vagyunk azzal, hogy hajlamosak vagyunk erre, akkor könnyen ránk telepedhet a rossz érzés, hogy vajon észrevették-e, vajon mit szólnak hozzá. Egyrészt igen, valószínűleg észrevették, másrészt ezzel inkább az a baj, hogy nem a lényegre koncentrálunk miatta, így a mondanivalónk tartalmába is hibák csúszhatnak.
Ilyenkor őszintén szóba hozhatjuk, hogy például van egy kis beszédhibánk, vagy tudjuk, hogy elpirultunk, mert ezzel tiszta viszonyokat teremtünk, és utána nem kell rágódnunk miatta.