A munka világában bekövetkezett visszaesés mértéke négyszer akkora, mint a 2009-es gazdasági világválság idején volt. A munkahelyek elvesztése és a munkaidő csökkenése okozza a drámai helyzetet. 144 millió ember nem tud dolgozni, a legnagyobb számban a nők és a fiatalok estek ki a munkaerőpiacról.
Az ENSZ Nemzetközi Munkaügyi Szervezete (ILO) folyamatosan elemzi, hogyan hat a munka világára a pandémia. Az aktuális adatok szerint nagyságrendben 255 millió teljes munkaidős állás szűnt meg tavaly. A szinte példátlan adatokhoz hozzájárul, hogy sokan nem is tudtak munkát keresni, hiszen a leállások miatt egyszerűen otthon kellett maradniuk, vagy feladták az álláskeresést a lehetőségek hiányában.
Egyenlőtlenek a nemek közötti megoszlások a munkahelyek elvesztése tekintetében
Több nő veszített el a munkáját, mint férfi. Az ILO adatai szerint a nők 5 százaléka, a férfiak 3,9 százaléka vált munkanélkülivé a Covid-19 miatt. A különbség abból is adódhat, hogy több nő maradt otthon a gyerekekkel az oktatási intézmények leállása okozta kényszerhelyzetben.
A pandémia kitermelheti az elveszett generációt
Nemzetközi és a hazai adatok is azt mutatják, hogy a nagy vesztesei közé tartoznak a munka világába éppen csak belépő, 15-24 éves fiatalok. AZ ILO adatai szerint ők veszítették el a legnagyobb számban a munkájukat, vagy be sem tudtak lépni a munkaerőpiacra (8,3 %).
Félő, hogy ezek a fiatalok egy végleg elveszett generáció megjelenését jelenthetik.
Mikor kezdődhet el a kilábalás?
A 2021-es év még úgy indult, hogy számos korlátozás volt életben, ezért nehéz előrevetíteni, mikor indulhat meg a fellendülés. A jelentésből kitűnik, hogyha az oltási program jól halad, az év második felében megindulhatnak a pozitív munkaerőpiaci változások.
Természetesen minden nagyban függ az adott szektorok életképességétől és a lokális egészségügyi, gazdasági szempontok is hozzájárulnak az egyes régiók-országok kilábalási lehetőségeihez. Az ILO álláspontja szerint nagy figyelmet kell fordítani a leginkább veszélyeztetett szektorok támogatására, ezért célzott helyreállítási programokkal lehetne a leginkább érintett munkavállalókon segíteni, akik eltérő gazdasági és földrajzi viszonyok között szeretnének mielőbb aktívakká válni.
Forrás: https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/@dgreports/@dcomm/documents/briefingnote/wcms_767028.pdf