Kíváncsi rá mibe érdemes havi 10-20 ezer forintot fektetni? Bemutatunk négy rendszeres megtakarítási formát és megmutatjuk, milyen lehetőségek rejlenek az értékpapírokban.
Rendszeres megtakarítási lehetőségek
1. Rendszeres betét
A legegyszerűbb és a legkézenfekvőbb megtakarítása forma lehet az olyan bankbetét, ami kifejezetten rendszeres megtakarításra alkalmas. Ám ezzel nem lehet jelentős hozamokat elérni. Általában 0,01-0,3% az éves kamat. Ezt némiképp feljebb lehet tornászni, ha a betétünk mellé kapcsolódó szolgáltatásokat is igénybe veszünk. Így előfordulhat, hogy az állampapírok hozamához közelítő kamatot tudunk elérni.
Ennek oka az, hogy jól kiszámítható, mennyit fog hozni a lekötésünk, nem kockázatos, és ha kell, a pénzhez könnyen hozzá tudunk jutni. Ha a lejárati idő előtt van szükségünk a pénzünkre, csak a kamatot veszítjük el, a tőkénk megmarad. Ha az Ön számára szimpatikus megoldás a bankbetét, íme, pár hasznos tanács hogyan hozza ki a legtöbbet a betétjéből.
2. Lakástakarék-pénztár
Amennyiben ezt a megtakarítást választjuk, lakás vásárlása esetén az állam 30%-os támogatást ad, 72 000 Ft-os éves plafonig. Ez a megtakarítási forma nem szabad felhasználású, csak számla ellenében férhetünk hozzá a pénzhez, ha ezt nem tudjuk prezentálni vagy a pénzünket idő előtt kivesszük, a támogatást elveszítjük és előfordulhat, hogy negatívba vált az egyenlegünk.
3. Biztosítások: nyugdíjbiztosítás – vegyes és unit-linked
Rendszeres biztosítás esetén számolni kell azzal a ténnyel, hogy minimum 8- 10 évig lemondunk pénzünkről és megfizetjük a szolgáltatás árát általában a versenytársainál magasabb költségszint mellett. Viszont cserébe olyan plusz szolgáltatásokat kapunk, amit más termékek esetén nem. Például a kockázati védelem, vegyes biztosítások esetében a technikai kamat, ami lényegében a garantált hozam.
Ez a megtakarítási forma azoknak is jó lehet, akinek nincs akkora önfegyelme, hogy minden hónapban biztosan befizesse a megtakarításra szánt összeget. A díjfizetés elmulasztását általában komolyan szankcionálják a biztosítók, ami akár a szerződés felmondásához is vezethet.
4. Önkéntes nyugdíjpénztár
Az önkéntes nyugdíjpénztár a nyugdíjcélú megtakarítás legkedveltebb formája, ugyanis nagyon egyszerű és kényelmes. Ez esetben is 20%-os állami támogatást kapunk az éves befizetéseink után, 150 000 Ft-os felső plafonig és a pénzünket a cégcsoport megbízott alapkezelője fialtatja. Alapvetően nyugdíjcélra szól, de 10 év után részben, 20 év után pedig egészében hozzáférhetünk a pénzünkhöz.
Értékpapírok vásárlása számlán keresztül
Rendszeres megtakarításainkat intézhetjük értékpapírszámlán vagy egy nyugdíj-előtakarékossági számlán (NYESZ). Be kell állítani egy havi rendszeres átutalási vagy átvezetési megbízást a bankszámlánkon az értékpapírszámlánkra. NYESZ is államilag támogatott, plusz 100 000 Ft-t adójóváírásra leszünk jogosultak.
Ez esetben két értékpapírtípus jöhet szóba:
- Állampapírok: rendszeresen lehet lakossági állampapírokat vásárolni a Magyar Államkincstárnál vezetett számlánknál teljesen ingyen. Ezekre (futamidőtől függően) 2-3,8%os kamat jár. Ez az értékpapír biztonságosnak mondható, viszont itt már veszíthetünk a befektetet pénzünkből a vételi és eladási árfolyam-különbözet miatt, ha túl korán mozgatjuk meg a megtakarításunkat. Amennyiben többet szeretne megtudni az állampapírokról, olvassa el, „Ha nem tetszik, a bankbetét válassza az állampapírt” című írásunkat.
- Részvények, befektetési alapok: rendszeresen lehet vásárolni egy adott részvényből, vagy befektetési alap befektetési jegyéből. Ám arra érdemes odafigyelni, hogy a számlánk díjszabásától függően ez rendszeres befizetés esetén igencsak költséges lehet. Ugyanis vannak olyan pénzintézetek, amelyek fix forintos költséget számítanak fel minden tranzakcióért. Például ha valaki 10 000 000 Ft-ot szeretne befektetni egy alapba, a fix 1000 Ft-os tranzakciós költség nem fog számítani, de havi 20 000 Ft-nál ez minden egyes befizetésnél plusz 5 %-ot jelent.