Első ránézésre erősnek tűnhet a megtakarításokról és a jövőtervezésről gondolkodni, miközben egy többéves válság kellős közepén vagyunk.
Mégis azt mondom, ez a legjobb időpont, hogy beszéljünk a témáról. Ha valaki eddig is tervezett, most érzi igazán, milyen jó döntést hozott évekkel ezelőtt, hiszen jelenleg húsbavágó, rendelkezik-e megfelelő likvid tartalékkal és biztos megoldásai vannak-e jövőbeli céljaira.
Aki pedig valamilyen oknál fogva nem tette meg korábban, most nem érdemes halogatnia, mert a válság még tart és a több lábon állás kulcs a továbblépéshez.
Milyen célok mentén érdemes elindulnod a jövőd tervezésében?
Vegyük alapul egy 43 éves ember helyzetét!
A személyes célok természetesen egyediek, de vannak olyan sarokpontok, amelyek szinte mindenkinél jelen vannak:
Elkezdte-e már a nyugdíjas évekre vagy aktív pihenőidőre történő felkészülést?
Ha igen, főleg, ha már a 30-as éveiben megtette az első lépést, optimális helyzetben van, hiszen e csatornában már növekszenek a tartalékai.
Ha még nem, ez az utolsó előtti pillanat, amikor úgy tud elindulni, hogy nem kell erőn felül félretennie egy „egészséges” privát nyugdíjhoz. Állami szintről ő ugyanis már nem számíthat releváns kifizetésre nyugdíjas korában.
Jelenleg egy 65 éves ember az utolsó keresetének átlagosan 60%-át kapja kézhez nyugdíjként. 15-20 éve múlva ez az arány várhatóan jóval kisebb lesz, legfeljebb 20-25% körül kalkulálhatunk.
Milyen öngondoskodási célok merülhetnek még fel egy negyvenes éveiben járó kortársunk életében?
Folyamatos-e a bevétele a munkájából, vállalkozásából, vagy az elmúlt másfél évben visszaesett a jövedelme?
Ha kiszámíthatóak voltak a bevételei és „szerencsés” területen mozog, érdemes átgondolni a rövid- és középtávú tartalékképzést, a több lábon állás céljából, magánemberként és vállalkozóként egyaránt.
Ha már erre is gondolt, a befektetések összetétele a következő kérdés, 2020-21-ben ugyanis komoly „felfordulás” volt a pénzügyi piacon, ami átalakította a befektetési eredményeket és prioritásokat.
Míg 2019-ig sokan még letették a voksukat az ígéretes MÁP Plusz mellett, addig 2020-tól már tanúi lehettünk, ahogyan az infláció emelkedésével egyre inkább értékét veszti ez a megtakarítás.
A biztos alapú, garantált hozamú befektetéseknek most is van létjogosultsága, de fontos, hogy ezzel együtt értékálló legyen a megoldásunk. Ezért olyan társaságot jó választanunk, aki megfogható többlethozamot is fizet a megtakarításunkra.
Az elmúlt 2 évben egyre erősebb szerepet kapnak a minőségi részvényalapú befektetések, az arany és a kriptovaluták. Ez a terület viszont nagyon összetett, pénzügyi szakember segítségét érdemes igénybe venni a döntésnél.
Ha a válság megakasztotta a tevékenységét és a pénzáramlást az életében, 43 évesen komoly kihívás megélni a helyzetet, ami egyrészt erősebb likvid tartalékképzésre sarkall, másrészt az életkorral kompatibilis útkeresést is „bemozdítja”. Ez utóbbi a kezdeti nehézségek ellenére nagyon jótékony hatást jelent, hiszen kibillent a már kényelmessé vált egyensúlyi állapotból és új irányokat nyithat meg.
Ha pedig az említett 43 éves nő- vagy férfitársunknak gyermekei is vannak, szülőként szintén előtérbe került a jövő tervezés 2020-21-ben.
Akár felsőoktatásban tanul majd tovább a gyermeke, akár saját lábra áll és vállalkozást indít, vagy épp lakást akar venni, a szülői támogatás óriási segítséget jelent.
Itt nem arra kell gondolnunk, hogy teljes mértékben finanszírozzuk a gyermekünk céljait, hiszen az ő felelősségvállalása is fontos a saját életében, viszont a megfelelő szintű támogatás élhető megoldást ad a kezébe, és nem kell túlvállalnia magát a hitelfelvétel terén.
Ha egy átlagos tandíjat és megélhetési költséget veszünk alapul, a felsőoktatási évek finanszírozása átlagosan 7-8M Ft-it jelent napjainkban, nem beszélve az orvosi és művészeti pályákról.
Szülőként – ha időben lépünk – érdemben tudunk segíteni gyermekünknek a nagybetűs életbe történő kilépésben. Ebben az esetben, mivel fontos családi célról van szó, a biztos megtakarítások szerepe meghatározó.
Összefoglalva, a negyvenes éveinkben számos olyan pénzügyi cél merül fel, melyek az öngondoskodás útján sarokpontokat jelentenek. A válság idején e célok fókuszban tartása, a szükséges befektetések és likvid tartalékok felépítése talán még fontosabb szempont, mint a felívelő időszakokban.
Ha vállalkozóként Te is ebben a cipőben jársz, a katasvallalkozo.hu blogcikkeiben konkrét támpontokat adunk a tervezéshez. Családi szinten, magánemberként is meríthetsz a javaslatainkból, a saját céljaidnak és élethelyzetednek megfelelően.