Az állampapír alacsony kockázatú befektetési forma, amely jelenleg kedvezőbben kamatozik, mint a bankbetét. Ha a Magyar Államkincstárban veszi, kivédheti a járulékos költségeket.
Korábban írtunk a bankbetétről, mint olyan befektetési – megtakarítási lehetőségröl, ami kevés pénzből is elindítható. Továbbra is úgy gondoljuk, hogy a bankbetét megfelelő megoldás lehet abban az esetben, ha nem áll rendelkezésre jelentősebb összeg, amiről le tud mondani. Sajnos, jelenleg a bankbetétek kamatai nem túl kedvezőek. Az állampapír magasabb kamatot biztosít, és szintén nagyon alacsony kockázatú befektetési lehetőség.
Hogyan lesz „10 forintból 13 forint?
Az állampapír az állam által kibocsájtott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír. Ha ilyen értékpapírt vásárolunk, tulajdonképpen az államnak adunk kölcsönt, előre meghatározott kamatra és időre. Futamidő alapján megkülönböztetünk kincstárjegyet (1 éves vagy annál rövidebb lejáratú), és államkötvényt (1 évnél hosszabb lejárattal).
Igaz, a pénzünket állampapírba fektetjük, de cserébe nem papírlapokat kapunk. Az állampapír általában ugyanolyan elektronikus jel mint a bankbetét, amit egy elektronikus bankszámlán tárolnak.
Az állampapírok jellemzői:
Abszolút biztonságos befektetési forma. Egyetlen kockázatot az államcsőd jelent. Csak ebben az esetben nem látjuk viszont kölcsönadott pénzünket.
Az államcsőd esélye egy állam esetén sem nulla, amit soha nem lehet teljesen kizárni, de nem jellemző, hogy egy állam csődöt jelent.
Milyen kamatszintekre lehet számítani jelenleg?
- Hat hónapos papírok esetében 2%-os kamat már elérhető
- Tizenkét hónapos időtávon 2,5%-ot kaphatunk
Ilyen kamat szinteket bankbetétekkel is el lehet érni, de erre csak akkor van mód, ha új pénzt teszünk a bankba, vagy másik terméket is igénylünk mellé. Állampapír vásárlásnál ilyen feltételek nincsenek.
Milyen futamidők vannak?
3 hónapos, 6 hónapos, 1 éves, 3 éves, sőt akár 5, vagy 10 éves futamidejű állampapírok vannak. Minden papírnak van névértéke, ami a legkisebb vásárolható egységet jelenti. A leggyakoribb névértékek: 1Ft-os, 100 Ft-os, 1000 Ft-os, 10000 Ft-os, ezek állampapíronként változnak. Ezek a különböző összegek teszik lehetővé, hogy rugalmasan tudjuk megválasztani, mekkora összeget szeretnénk befektetni. Mindegyik papírból annyit vehetünk amennyit szeretnék, nincsen kötelező mennyiség.
Négy helyen lehet hozzájutni a Magyar állam értékpapírjaihoz:
- Magyarországon a legtöbb bankfiókban
- Brókercégeknél
- Magyar Posta értékesítésre kijelölt szolgáltató helyein
- Magyar Államkincstárban
A Magyar Államkincstárban bármely magyar magánszemély gond nélkül nyithat számlát. A kincstárnak minden nagyvárosban van fiókja, ami úgy működik, mint egy bankfiók. Ha az államkincstárnál nyitunk számlát, akkor ennek kapcsán semmilyen ügyintézéssel kapcsolatos költségünk nem keletkezik. (nincsen vásárlási és számlavezetési díj)
Mindössze két költsége van:
- Tranzakciós adó (0,3% max. 6 ezer Ft)
- Ha idő előtt szeretnénk visszakapni pénzünket, akkor a névértékhez képest 2 százalékpontos diszkonttal hajlandó visszavásárolni a Kincstár.
Az állampapíroknak több típusa létezik
Rengeteg állampír van a piacon, most csak a legjobb kamatozást nyújtó papírokat mutatjuk be.
Fix kamatozásúak: Féléves Kincstárjegy (jelenleg 2%), Kamatozó Kincstárjegy (jelenleg 2,5%) fizeti a legmagasabb kamatokat.
Ha ezeket megvásároljuk, akkor a futamidő végén kamatostul megkapjuk a pénzünket.
Változó kamatozásúak: Prémium Magyar Államkötvény a Bónusz Magyar Államkötvény.
A Prémium Magyar Államkötvényből jelenleg 3 és 5 éves futamidejű létezik, és ezek, 3%, illetve 3,5% kamatprémiumot fizetnek az infláció felett. Ez azt jelenti, ha 1,5% az infláció, akkor 1,5%+3,5%, azaz 5%-os kamatot kaphatunk az 5 éves futamidejű prémium papírokra. Fontos, hogy a kamatbázis negatív infláció esetén sem csökken nulla alá.
Bónusz Magyar Államkötvények hasonlóan működnek mint a Prémium Magyar Államkötvények, de ebben az esetben a kamatbázis nem az infláció, hanem a 12 havi Diszkont Kincstárjegy hozama. Ezek 4, 6, és 10 éves futamidőre szólnak. A négy éves futamidejű 2%, a 6 éves 2,5% és a 10 éves 2,75% kamatot kínál jelenleg.
Az Magyar Államkötvények aktuális árfolyamairól és az állampapírokkal kapcsolatos egyéb információkról tájékozódhat az Államadósság Kezelő Központ honlapján.