A legtöbb befektetés hozamát 21%-os adó terheli. Számos olyan megoldás létezik, aminek segítségével részben vagy akár egészben megszabadulhatunk ettől az adótehertől.
Most szeptemberben „ünnepelte” a kamatadó a 10. születésnapját. Mit jelent a kamatadó? Legalább 15%-os adóterhet a legtöbb befektetés hozama után. Emellett előfordulnak olyan esetek, amikor egészségügyi hozzájárulást (eho) is fizetünk, így még plusz 6%-os adóteherrel kell számolnunk.
Megfelelő befektetés kiválasztásával, részben vagy egészben is mentesülhetünk a kamatadó megfizetésének terhe alól. Természetesen a NAV feketelistájára sem fogunk emiatt felkerülni.
Mentesülünk a befektetéseinket sújtó adóterhek alól ha:
- TBSZ-t (tartós befektetési számla) használunk megtakarítási célra. Ugyanis ha öt évig nem nyúlunk hozzá pénzünkhöz, akkor az teljes egészében adómentes lesz. Három éves lekötés esetén megspórolhatjuk az ehó-t, a kamatadó pedig 10%-ra csökken.
- NYESZ (Nyugdíj-előtakarékossági számla) esetén tíz év után tudjuk kivenni pénzünket adómentesen, attól függetlenül, hogy nyugdíjba mentünk-e vagy sem. Plusz 20% adójóváírást (max. 100 000 Ft / év) is igénybe vehetünk a számlára. Ezt a jóváírást, amennyiben a számlát nyugdíjazás előtti feltörjük, akkor 20%-kal terhelten vissza kell fizetnünk. Abban az esetben ha, tíz éven belül szeretnénk pénzt fölvenni (vagy ezután, ha még nem vonultunk nyugdíjba), a hozam egyéb jövedelemként adózik, ami azt jelenti, hogy 15%-os személyi jövedelemadót (szja) és 27%-os ehót kell megfizetnünk.
- Önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítás esetén is igénybe lehet venni a 20% állami támogatást (max. 150 000 Ft/ év). Viszont ami nagy előny, hogy az elért hozamokat a tízedik évtől három évenként ki is vehetjük adómentesen. A tíz év után egyre kedvezőbb adóterhek mellett férhetünk hozzá a befizetett pénzünkhöz is. Húsz év után lesz teljesen adómentes a nyugdíjpénztárban a legalább húsz éve elhelyezett pénzünk felvétele. Ettől függetlenül, ha idő közben nyugdíjba vonulunk, a csakúgy, mint a többi nyugdíjcélú megtakarítás esetében, ez is adómentességre jogosít fel. Tizedik év előtt a számla nem hozzáférhető, ezután pedig a nem adómentes részhez csak a 15%-os szja és a 27%-os eho terhe mellet férhetünk hozzá.
- Az egyszeri díjas, megtakarítási célú életbiztosításoknál 15%-os kamatadó és 6%-os eho három év után a felére csökken, és öt év után megszűnik. A rendszeres díjfizetésű biztosításoknál mindez öt és tíz év. A biztosított életvesztése esetén az életbiztosítások után, futamidőtől függetlenül, nem kell adót fizetünk. Nyugdíjbiztosítások esetében emellett nyugdíjazáskor is mentesülünk az adóterhek alól, és éves befizetésünkre 20%-os adójóváírást is kapunk (max. 130 000 FT / év).
- A lakástakaréknál 30%-os (max. 72 ezer forint / év) állami támogatáson túl betéti kamatot is kapunk a befektetett pénzünk után. Ezt a futamidő lejárta után adómentesen fel tudjuk venni, de csak akkor, ha lakáscélra akarjuk elkölteni.
Mindezeken túl el tudjuk kerülni az ehó-t ha:
- Befektetésként állampapírt választunk. Ezt csak a 15%-os kamatadó terheli
- Olyan alapba fektetjük a pénzünket, amely minimum 80%-ban forintkötvényt tartalmaz, ez után is csak a kamatadót kell kifizetni.