Ha azt veszed észre, hogy rohansz, ezerféle dolgot csinálsz, és már azt sem tudod ebben az eszeveszett kapkodásban, hol is hagytad abba és mit is akartál csinálni, egyszerűen csak állj meg és lélegezz.
Nézzünk egy példát: Egy három gyermekes édesanya ül velem szemben. Már két éve neveli egyedül gyermekeit. Beszéde szapora, gesztusai szélesek, az egész teste mozgásban van, ahogyan meséli az elmúlt időszak eseményeit.
– Alig vártam, hogy nyugodtan beszélgessünk, de a lányom beteg, így a kicsiket sem tudtam oviba, bölcsibe vinni. Most mesét néznek, így egy ideig nyugi lesz – mondja és folytatja a beszámolót.
Épp azt taglalja, hogyan szervezte meg eddig az életüket. Azonban kiesett egy családtag, ezért nagyon frusztrálja, hogy a szervezés egyre nagyobb energiát igényel. Egész teste előre dől, szinte levegővétel nélkül beszél.
– Dőlj hátra és lélegezz! – mondom határozottan.
Meglepő pillantással rám néz, aztán vesz néhány mély levegőt.
– Oké! Most már folytathatod – biztatom. Láthatóan megnyugszik. Beszéde lassúbbá, könnyedebbé válik, testében oldódik a feszültség. – Érzed a különbséget? – kérdezem, amire csak egy mosoly és egy bólintás a válasz.
Néha ennyi is elég.
Néhány lélegzetvétellel vissza tudod hozni a figyelmed a jelenbe és lehetőséget adsz magadnak arra, hogy átgondold, milyen feladatok állnak még előtted és mi a következő lépés.
Gyermeküket egyedül nevelő szülőként még fontosabb, hogy a ránk nehezedő terhek, az áltagosnál nagyobb stresszhelyzetek kezelésére egyszerű, könnyen használható trükkök legyenek kéznél. Különösen sokat segíthetnek ezek az eszközök az advent időszakában.
Advent a felkészülés, a várakozás ideje, amelynek célja a lelassulás, lecsendesedés, hogy a meghittséget, a szeretetteljes légkört hozza otthonunkba Szentestére. Erre vágyik szíve mélyén minden gyermek és felnőtt.
Miért ismétlődik mégis évről évre ugyanaz? Hatalmas tervek, vásárlási láz, családi programok szervezése, sütés-főzés, mintha erre az egyetlen napra kellene életünk legnagyobb alkotását letenni az asztalra és a fa alá. Mi pedig hulla fáradtan rogyunk le a székre és a pillanat varázsa, amelyre mindenki várt, csak nem érkezik meg.
Most még időben vagy, idén még lehet másként.
Fejben dől el minden! Halottad már elégszer, elméletben egyet is értesz vele, ha mégis másként alakul, akkor azt a körülmények alakulásának tudod be, pedig valójában a DÖNTÉST MÉGSEM HOZTAD MEG.
Most egyszerűen dőlj hátra és lélegezz! Mi az, amit valóban szeretnél megélni az advent időszakában és az ünnepek alatt? Mi az, amit a gyerekek szeretnének? Kérdezd meg őket is!
Minden egyes estére juthat egy gyertyafény melletti közös teázás, forró csokizás, meseolvasás, vagy mesenézés, társasozás, kreatívkodás, amelynek során a személyre szabott ajándékok, karácsonyi díszek is elkészülhetnek. Hétvégéken pedig néhány közös élmény közül választhatnak a gyerekek.
Örömteli advent 5+2 lépésben:
1. Lépés – Kezdd el már most gyűjtögetni az adventi programokat!
Szerencsére most, a negyedik hullám időszakában megfelelő feltételekkel koncertek, kreatív foglalkozások, vásárok várhatóan lesznek. A szabadtéri események alacsony kockázattal látogathatók. Ha a korlátozások ezt mégsem teszik lehetővé, miért ne rendezhetnétek meg ugyanezt a saját nappalitokban akár barátok, családtagok körében?
2. Lépés – Ötleteljetek a gyerekekkel közösen! Írjátok fel cetlikre, ki, mit szeretne csinálni!
Moziest, jelmezes beöltözős vacsora, gyurmázás, festés, adventi koszorú vagy adventi naptár készítés, társasparti, kártyaparti, szerepjáték, legóparti, szobafoci lufival, gipszforma öntés, arcfestés, lufifújás és díszítés, családi fotózás, vagy videókészítés, kirándulás, korcsolyázás, hogy csak néhányat említsek a lehetséges élmények közül. A lehetőségek tárháza korlátlan, csak a fantáziátok szabhat határt. Ezeket a cetliket dobjátok be egy nagy befőttesüvegbe.
3. Lépés – Készítsetek papírból egy adventi naptárat egészen év végéig.
Elsőként jegyezzétek fel a fix időpontos programokat. Ide kerüljenek be a nagyszülők látogatása, apánál töltött hétvégék. Ezzel máris megszervezheted a családi karácsony eseményeit is. Azokra a hétvégékre, amelyeket a gyerekek veled töltik, időzítsétek a jelentősebb időigényű ötleteket, mint pl. mézeskalácssütés, karácsonyi képeslapok készítése, ajtódísz készítés, stb.
4. Lépés – Osszátok be a feladatokat is!
Sokkal nagyobb móka ennek a részeként a játékok összerakása, a gyerekek saját szobájában való rendrakás, a szemétlevitel és a gyerekek életkorának megfelelő egyéb feladatok. Most mindenki választhat, így szívesen vesznek részt a gyerekek is, neked pedig minden olyan feladattal kevesebb lesz, amit nem neked kell elvégezned.
5. Lépés – Az együtt töltött napokra készítsetek egy beosztást, hogy mikor ki húz a befőttesüvegből.
A kihúzott program lesz az aznapi, ilyen módon meglepetésprogram.
+ 1. Bónusz lépés – Minden hétre építs be ebbe a tervbe egy olyan programot, amellyel Te magad szeretnél töltődni.
Nem kell nagy dolgokra gondolni. Olykor egy tea, vagy kávé a barátnőddel, vagy alkalom férfival való ismerkedésre máris sokat tud adni számodra. Lehet akár mozgás, sport tevékenység, masszázs, vagy egy könyv, amit már oly régóta szeretnél elolvasni. Hetente egy vagy két óra ugye belefér?
+ 2. Bónusz lépés – Szükség lesz rá, mert a tervek arra jók, hogy a körülmények hatására tudjunk újra- és újratervezni.
Ha a terv valamilyen oknál fogva bedől és ez stresszt, frusztrációt okoz számodra, mindig legyen az első az, hogy dőlj hátra és lélegezz! Már önmagában ez a pozícióváltás segít tisztán látni a lehetőségeket és abból kiválasztani a legoptimálisabbat. Tudatosítsd magadban, hogy a jelenlegi tervnél lehet jobb is, ezért azzal a nyitottsággal éld meg az előállt helyzetet, hogy miért ne lehetne még jobb az, ami a változás eredményeként előállt.