Magyarország az egymillió coach országa, szokták mondani, mégis, az emberek jelentős része nincs tisztában azzal, hogy ki a coach, mit takar a coaching folyamat, kinek és mikor érdemes ilyen jellegű segítséget igénybe vennie.
A coachingot bemutató sorozatunk segít meglátni azokat a lehetőségeket, melyek ebben a csodás módszerben rejlenek, irányt mutat abban, hogyan jussunk el a megfelelő szakemberhez, és lerántja a köztudatba beivódott tévhiteket.
A coaching irányzatok bemutatása
Ahogy ígértem, a cikksorozat harmadik részében iránytűt adok a kezedbe ahhoz, hogy a különböző coaching irányzatok útvesztőjében megtaláld a számodra legmegfelelőbb segítséget.
Először is fontos tudni, hogy a coachingnak két fő ága van, az életviteli (vagy angol neve alapján life) coaching, és az üzleti (business) coaching. Business coach-hoz akkor érdemes fordulnod, ha a vállalkozásodban vagy a karrieredben szeretnél elérni változásokat, esetleg időgazdálkodási problémáid vannak.
Én, life coachként az üzleti coachingról nem is igen tudok ennél többet mondani neked. Karrier és időgazdálkodási kérdésekben azonban a business coachon kívül bátran fordulhatsz life coachokhoz is, mert ez az a határterület, ahol mindkét fő ág képviselői dolgoznak. Sőt! Ma már találsz olyan szakembereket is, akik kifejezetten a karrier kérdésekre specializálódtak.
Ha már életterület alapján kezdtem el a csoportosítást, akkor gyorsan elmondom, hogy a life coachingban a hétköznapi élet bármely területével foglalkozunk, legyen az párkapcsolat, ismétlődő családi, munkahelyi, vagy lakóhelyi konfliktusok, munka-magánélet egyensúlya, önbizalomhiány, stb.
Fontos tudni, hogy nem folytatunk terápiát, nem a múltadat gyógyítjuk, hanem azt nézzük, hogy a jelenlegi helyzetedben mi nem működik, és mit tudnál másként csinálni. Erről a sorozat második részében már írtam, érdemes lehet elolvasni.
A life coachingon belül találsz szakembereket, akik egy-egy adott életterületen való segítségnyújtásra élezték ki a tudásukat, így a karrier coachok mellett vannak például párkapcsolati coachok, akadnak, akik szülőknek, vagy akár örökbefogadott gyermekek nevelőszüleinek segítenek, vannak, akik gyerekekkel és/vagy kamaszokkal foglalkoznak (gyermek és ifjúsági coach) stb.
A sor ma már igen hosszú, így érdemes beírnod a problémád mellé a keresőbe a coach szót, és lehet, hogy már dobja is a találatokat.
A szakterületek mellett az alkalmazott módszerekben/eszközökben is lehet specializálódni a coachingban.
Most néhány irányzatot mutatok be egy-két mondattal neked, de ezek mellett számtalan egyéb is létezhet.
Az art coachok például különleges művészeti eszközök, feladatok bevonásával segítenek neked, hogy megtaláld a saját válaszaidat a problémádra.
A mindfullness coach a jelen tudatos megélésén és az elméd működésének újrahúrozásán keresztül nyújt segítséget.
A Gestalt irányzatot képviselő coachok kiválóan hangolódnak össze veled, érzékelik a válaszaid mögött megbújó mélyebb rétegeket, és a jelen helyzet elfogadásán keresztül fogtok változást elérni.
Azok, akik az NLP-t (neurolingvisztikus programozás) használják a coaching során, a korábbi negatív tapasztalatok átkeretezésével és az önmagadról alkotott korlátozó gondolatok felülírásával hoznak változást az életedbe.
A wingwave coachok a coaching és a kineziológiai oldások egy különleges kombinációjával állnak rendelkezésedre.
A megoldásfókuszú coachok ahogy a nevük is mutatja, kifejezetten arra állnak rá, hogy a jelenlegi helyzetet minél rövidebb úton tudd megváltoztatni.
Most csak röviden, mintegy érdeklődés felkeltés szintjén ismertettem ezeket a legismertebb coaching irányzatokat, hogy tudd, merre érdemes keresgélned. A kifejezetten neked szükséges információkat ezek után már könnyebben találod meg az interneten.
Egy jó coachcsal feltárhatod a valódi okokat
Nagyon jó, ha egy szakember elmélyül egy adott területen, de gyakran előfordul, hogy egy adott problémával érkezel, és kiderül, hogy esetleg más gond áll a háttérben. Például azt gondolod, hogy párkapcsolati problémáid vannak, pedig „csak” a karrierkérdések gyűrűznek be a magánéletedbe, így előfordulhat, hogy ha valaki túl szűk spektrumban mozog, akkor más szakértő segítségét is igénybe kell venned.
Egy jól képzett life coach alapvetően minden hétköznapi életterületen képes továbblendíteni, akár speciálisan elmélyített szakterület nélkül is.
Mire figyelj, ha coachot választasz?
Az egyik legfontosabb dolog, hogy amikor segítőt keresel az életed megváltoztatásához, akkor a „kémia” működjön köztetek. Ezen felül, hogy miről ismered fel a jó szakembert, arról a sorozat következő részében írok részletesen.