Magyarország az egymillió coach országa, szokták mondani, mégis, az emberek jelentős része nincs tisztában azzal, hogy ki a coach, mit takar a coaching folyamat, kinek és mikor érdemes ilyen jellegű segítséget igénybe vennie.
A coachingot bemutató sorozatunk segít meglátni azokat a lehetőségeket, melyek ebben a csodás módszerben rejlenek, irányt mutat abban, hogyan jussunk el a megfelelő szakemberhez, és lerántja a köztudatba beivódott tévhiteket.
Azt ígértem, hogy a sorozat második részében a különböző coaching ágazatok és irányzatok között segítek eligazodni, de most úgy érzem, előbb fontosabb tudnod, hogy egyáltalán mikor érdemes coach segítségét igénybe venned.
Ki a coach és mikor segíthet neked?
Maga a coach szó, bármennyire is idegenül hangzik, a Komárom-Esztergom megyei Kocs község nevéből ered, ahonnan a könnyű és gyors lovaskocsik az egész világon elterjedtek. Angolszász nyelvterületen később ebből alakult ki a távolsági buszt és (személyi) edzőt is jelentő „coach”kifejezés.
Az általunk használt értelemben a coach egy olyan támogató foglalkozású szakember, aki bennragadt élethelyzetekből segíti továbblépni a hozzá forduló ügyfeleket. Ezek az elakadások az élet bármely területén keletkezhetnek, akár a munkában, akár a magán- vagy közösségi életben. Ezeknek az elakadásoknak a mélysége és időtartama határozza meg, hogy érdemes-e coach-hoz fordulni vagy sem.
Amikor csak kisebb megrekedésről van szó, gyakran elég egy bizalmas beszélgetés egy jó baráttal, egy tapasztalt kollégával, vagy egy lelkileg közel álló családtaggal.
Amikor nincs ilyen ember a környezetünkben, vagy egy-egy ilyen beszélgetés nem tudja meghozni a megfelelő áttörést, akkor jön el a coach-ok ideje. Egy jó szakember már néhány órás folyamattal képes nagy változást gyakorolni az életedre!
Coach-hoz fordulni éppen ezért nem luxus! Hihetetlen sok időt és energiát spórolhatsz meg, és a lelki vergődésedet akár hónapokkal lerövidítheted, ha mersz segítséget kérni!
Természetesen vannak olyan esetek, amelyek hosszabb időt, akár több hónapnyi közös munkát igényelnek. Fontos azonban tudni, hogy a coaching mindig egy célirányos folyamat, méghozzá egy általad meghatározott cél irányába halad, és jelentős részben rajtad múlik, hogy meddig tart. (A te felelősségedről és teendőidről majd később még mesélek).
Mikor nem a coach lesz a te szakembered?
A coach NEM folytat terápiát. Mindig a jelenben levő elakadásra, annak hatékony megoldására fókuszál, és a problémától megszabadított jövő irányába terel. Csak olyan mértékben foglalkozik a múlttal, ami a mostani helyzetet előre tudja mozdítani.
Ha azonban a lelki blokkod gyökere mélyen a múltban van, és/vagy a lelki sérülésed súlyos, akkor a megoldáshoz terápiás szakember, elsősorban pszichológus segítségét kell igénybe venned.
A coaching és a pszichológia határterületek, éppen ezért a coach-nak nagyon oda kell figyelnie a saját szakmai határaira, és amint úgy érzi, hogy a problémád meghaladja az ő képesítését, kötelessége tovább irányítani egy terápiás folyamatba.
Egy coaching folyamatban azonban gyakran előfordulhat az is, hogy, bár a jelen helyzetből indultok ki, a változáshoz szükséges információk feltárásakor múltbeli akadályba ütköztök. Ilyenkor célszerű a folyamatot megszakítani arra az időre, amíg az akadályt valamilyen terápia segítségével elhárítod. Szerencsés esetben a coach együttműködik más szakterületek szakértőivel, és amennyiben a szükség úgy hozza, könnyedén irányít megbízható szakemberekhez. A választás lehetősége és a döntés felelőssége azonban mindig a tiéd kell, hogy legyen!
Összegezve elmondható, hogy egy jó coach olyan, mint egy jó kocsi, azzal a különbséggel, hogy nem a fizikai, hanem a lelki utadon teszi gyorsabbá és kényelmesebbé az utazásodat, és új távlatokat nyit meg előtted.
Ígérem, hogy a következő részben tényleg bemutatom, hogy a coachingon belül milyen irányban érdemes keresgélned, ha úgy döntesz, hogy a mi segítségünket veszed igénybe.