Sokan szokták mondani, hogy a házi kedvencük igazi terápiás állat számukra. Azt gondolom, hogy teljes mértékben átérzem ezt a gondolatot, és most sokan bólogatnak a monitor előtt is, véleményem szerint.
Szakemberként azonban a terápiás állat jelentése ennél sokkal összetettebb. Komoly feltételeknek kell megfelelni, lovak és kutyák esetében szigorú vizsgához kötött, hogy egy terápiás állat és felvezetője (gyakran a gazdi) párosként jogosultságot nyerjenek arra, hogy együtt dolgozhassanak.
Sokan ismerik a terápiás állatok szerepét, akik gyermekek fejlesztésében vesznek részt, vagy akár idősek otthonában tesznek az emberek javáért.
Kevésbé elterjedt, hogy átlagos, egészséges felnőttek, önképzés céljából fordulnának olyan támogató szakemberhez, aki állatokkal, mint kollégáival segít kibogozni az elakadásokat.
A coaching alapfelvetése, hogy az ügyfél rendelkezik az életében felmerült nehézség megoldásához szükséges tudással és erőforrással.
A coach szerepe az, hogy ezeket előhívja, másik szemüveget adjon a kliensnek, aki ezáltal egy közösen meghatározott cél irányába tud haladni. Egyszer hallottam egy szuper példát, ami ezt jól szimbolizálja. Ha fel kell mászni a hegyre, akkor a kliens mászik, és a coach tartja a létrát. A négylábúak pedig az ítélkezésmentes tükröt, mely még inkább segíti az empatikus légkör megteremtését.
Minden coaching folyamatnak része az önismeret fejlesztése is, azonban vannak olyan szituációk, ahol a cél is ezzel hozható összefüggésbe.
Sok felismerést hoz az állatokkal történő közös munka arról, hogy milyenek az egyén emberi kapcsolatai, temperamentuma, működésmódja. Ez remek alap lehet a szociális és mentalizációs képességek, illetve az érzelmi intelligencia fejlesztéséhez.
Az állatasszisztált coaching nálunk is egyre népszerűbb
Az állatasszisztált coaching során az az állatka is coach, akivel épp interakcióba lépünk (vagy sem, és akkor erről lehet tovább beszélgetni és bontani a fonalat….).
Abban is rejlik az értéke, hogy az adott pillanatban létrejövő helyzetre reagál, arra ad őszinte visszajelzést.
A tudatos vagy tudattalan viselkedés és érzelem azonnal visszatükröződik. Illetve a négylábú személyiségére és viselkedésére adott reakcióinkat szintén érdemes önreflektíven vizsgálni. Gyakran felismerhetjük a rokonainkkal, barátainkkal, kollégáinkkal szokásos viselkedésmintáinkat, könnyebben tudatosítható, ha szeretnénk valamin változtatni.
Ez Magyarországon egy meglehetősen új módszer, noha külföldi tanulmányokban már a ’80-as években is említésre kerül. Én és néhány kollégám azon vagyunk, hogy ez a lehetőség hazánkban is minél szélesebb körben elterjedjen, hiszen ez egy csodálatos élmény amellett, hogy tanulhatunk általa életkortól függetlenül.