Sokszor kérdezik ügyfeleim és ismerőseim, hogy a gyerekeket mikor érdemes a pénzügyekbe beavatni. A válaszom mindig az, hogy minél előbb!
Nyilván a 4 éves kislány még ne tudja a bankszámla számát és a bankkártya kódját, de igenis idejében tudja a gyerek, hogy a családnak miből van pénze.
- Anya és apa mit dolgozik azért, hogy meglegyen minden
- Amikor anya és apa azt mondja, hogy dolgozik, akkor tudja, hogy nem azért van, mert nem akarnak vele játszani, hanem hogy meglegyen minden, amire a családnak szüksége van
- Később, amikor nagyobb, akkor tudja azt is, hogy ő is hozzá tud járulni a saját tevékenységével, hogy több pénze legyen a családnak.
- Értse azt, hogy a kiadások fedezetét (pl. egy hétvégi ebéd egy étteremben, vagy egy nyaralás, vagy a karácsonyi ünnepek és ajándékozás) először meg kell termelni
- Értse, hogy a munka által lehet megtermelni a pénzt
Ez jó dolog, mert a gyerek része a családnak, és része a kiadások megoszlásának is
Azon családoknál, ahol elmagyarázzák ezt a gyereknek, nem fordul elő hogy a gyerek egy drága és általában „értelmetlen” dologért hisztizik. Ha már elég nagy hozzá és tényleg akarja, akkor létezik az az út is, hogy megdolgozik érte és összegyűjti.
Elmeséltem egyszer a saját történetem, mi történt, amikor kerékpárt szerettem volna, emlékeztek?
Amikor a szülők beavatják a gyerekeket az életkoruknak megfelelő mértékben a családi pénzügyekbe, a gyerekek megtanulják sokkal jobban becsülni mind a saját dolgaikat, mind a családi vagyontárgyakat.
Nem elhanyagolható előny, hogy a gyerek a családi példán keresztül elsajátítja a pénzügyi alapfogalmakat, megtanul gazdálkodni, beosztani és felelősen költeni.
Csak javasolni tudom, hogy érdemes a gyerekeket leültetni magunk mellé és életkoruknak megfelelően beavatni a családi pénzügyekbe!