A 40 év felettiek életében szinte biztos, hogy van iskolás korú gyermek. Legyen szó általános iskoláról, középiskoláról vagy egyetemről, mindegyik esetben jelentkeznek kiadások az iskoláztatással kapcsolatban.
Ahogy nő a gyerek, úgy nőnek az iskolai költségek is, így érdemes előre gondolkodva megtervezni, hogy mit és miből fog a család fizetni.
Gyakori eset, hogy egy kisgyermek születésekor a szülők vagy a nagyszülők nyitnak egy tanulmányi számlát, amire havi vagy éves rendszerességgel pénzt utalnak, és takarékoskodnak az iskolai, főleg a felsőoktatási kiadásokra. Ez nagyon jó lépés, mert hosszú idő alatt akár kis összegű megtakarítással is szép eredményt érnek el, így a gyerek az érettségi után nem diákhitelből tanul, hanem a család által összegyűjtött megtakarításból.
Ezt a tanulmányi számlát nemcsak születéskor lehet megkötni, hanem bármikor 18 éves kor alatt.
Az előrelátás az öngondoskodás egyik fontos eleme
Fontos, hogy valamilyen formában takarékoskodjon a család, mert az iskolai költségek évről évre nőnek. A legelterjedtebb iskoláztatási finanszírozási formák:
- a család megtakarítása,
- az ösztöndíj,
- a diákhitel.
Tippek az tanulmányi kiadások megtervezéséhez:
- Az iskolai kiadások jól tervezhetőek. Tudjuk pontosan mikor merülnek fel és azt is, hogy hozzávetőlegesen mennyibe fognak kerülni.
- Minél előbb kezdjük el összesíteni az oktatással kapcsolatos kiadásokat.
- Lehetőség szerint minél hamarabb kezdjünk félretenni a tanulmányi költségek fedezésére, mert az idő gyorsan elrepül és hirtelen már jelentkeznek is az iskolai számlák.
- Manapság nagyon jó háztartási költségvetés tervező applikációk vannak (néhány ingyenes is), de egy jól megszerkesztett excel táblázat is alkalmas a kiadások vezetésére.
- Nagyobb gyerek esetén (pl. 14 év felett) a gyerek is beszállhat a költségekbe. Ez mindig a család döntése, elmondok egy példát.
Középiskolás koromban kezdtem kerékpárversenyezni. A bringák nagyon drágák voltak akkor is, így a szüleim azt mondták, hogy ami közvetlen az iskolához kell, azt megveszik, de el kell mennem dolgozni a nyáron, mert a bringát nem veszik meg. Egész nyáron becsületesen dolgoztam és összegyűjtöttem annyi pénzt, amiből egy olyan bringám lett, amivel versenyeken lehetett indulni 🙂
Szóval nagyobb gyerek esetén nemcsak a szülők, hanem a gyerek is tud bizonyos kiadásokat finanszírozni.
A lényeg a tanulmányi költségek finanszírozása esetén is az előrelátás és a tervezés. Akkor nem érheti sokkszerű meglepetés az embert.