Elképesztő ütemben nő a világ népessége, azonban ez nem egyenletesen történik a Föld különböző pontjain, így a Global Institute kutatásai alapján a következő bő 80 év során jelentősen átalakulhat a bolygónk legnagyobb városainak a sorrendje, már ami a népességet illeti.
Nemrégiben a „Markolóval és hamis bankkártyákkal támadnak a csalók” című cikkünkben arról írtunk hogy, számos módja van az ATM-ek kifosztásának: van aki ésszel, van aki pénzzel, van aki egyszerű, puszta kézzel próbálkozik. A szofisztikált és drága, komplett informatikai rendszereket átverő technológiákkal támadó hackerek persze általában nemcsak több pénzzel tudnak meglépni, de nehezebben is buknak le, mint azok, akik egy teherautóval döntik be a falat és a platóra dobják a készpénz automatát. Bemutattunk 10 világraszóló ATM-rablási botrányt.
A világ egyre gyorsabban változik.
A fejlődésnek vannak olyan oldalai, aminek mindenki örül, ilyen az autó, mobiltelefon, a mosógép. Bizony száz éve mindezek még nem léteztek, vagy nem voltak olyan elterjedtek mint manapság. De vannak a fejlődésnek olyan oldalai is, amelyek komoly aggodalmakat keltenek mindenkiben: a növekvő környezetszennyeződés, vagy a rák, az allergia, a cukor és szívbetegségek rohamos terjedése. A demográfiai változások hatását a mindennapjainkban kevésbé érezzük, de kultúránkat ezek is fenyegetik: félő hogy a nyugati „fehér ember” lassan kihal, (lásd cikkünket: „Ez az igazi baj: fogy a magyar” ), míg más kultúrák átveszik helyünket. Jelen cikkünkben a Portfólió nyomán ezzel a témával foglalkozunk: ha nem történik drasztikus változás a trendekben, a világ legnagyabb városai Afrikában és Indiában lesznek megtalálhatóak. Afrika a legszegényebb kontinens, nagy kérdés, hogy hogyan lesz képes megbirkózni a növekvő népesség jelentette problémákkal. Ennek a kérdésnek másik oldala nagyon izgatja egész Európát, hogy mi hogyan leszünk képesek kezelni a migrációt, illetve a modernkori népvándorlást.
A világ legnépesebb városai 2010-ben
Ha most vetünk egy pillantást a térképen a világ legnépesebb városaira, akkor azt láthatjuk, hogy azok meglehetősen egyenletesen terülnek el a Földön, gyakorlatilag minden kontinensen találhatunk egyet-egyet a világ 20 legsűrűbben lakott megapolisza közül.
A világ legnépesebb városai 2075-ben
A jövőben azonban teljesen megváltozhat a jelenlegi felállás, a Global Cities Institute kutatásai alapján ugyanis a következő bő 80 év során néhány város lakossága szó szerint a 10, vagy akár a 20-szorosára növekedhet, felvéve a versenyt olyan országok teljes népességével, mint Németország, vagy Franciaország.
A trendek szerint Afrikában és Ázsiában lesznek a világ legnépesebb városai
Eddig sok újat nem mondtunk, hiszen azt tudjuk, hogy a népesség folyamatosan növekszik, de az érdekesség az egészben, hogy a kutatóintézet szerint a világ legnépesebb városai közül egyet sem találhatunk majd Európában, Kínában, Ausztráliában, vagy az USA-ban. Az alábbi interaktív ábrát a Global Institue adataiból a Visual Capitalist csapata készítette, és azt mutatja meg, hogy melyek lesznek a Föld legnépesebb városai 2100-ig:
A Föld várhatóan négy legnépesebb városát 2100-ban pedig itt láthatjuk: