Bemutatunk 5 olyan praktikát, amelyek sokat segíthetnek a sikeres álláskeresésben. A HSA szakértőjének segítségével ismerkedünk meg többek között a köszönőlevél és az elemzés fontosságával.
1. Küldjünk köszönőlevelet!
Magyarországon nincsen nagy divatja, ráadásul a kézzel írott levelek használata amúgy is egyre ritkább. Éppen ezért tehetünk jó benyomást az állásinterjúztatóra, ha vesszük a fáradságot, és egy levélben megköszönjük neki az idejét és figyelmét, amelyet nekünk szentelt. Nem kell túlzásba esni, maga a gesztus sokatmondó. Elegánsan jelezhetjük, mennyire fontos nekünk ez a lehetőség, amivel biztosan kitűnünk a tömegből, és nem csak egy csepp leszünk a tengerben, hanem a hullám, amire emlékeznek majd!
2. Nem csak a belső, a külső is fontos!
Igen, ezt általában pont fordítva szokták mondogatni, de ez esetben így igaz az állítás. A munkáltatónak elsősorban a belső értékeink a fontosak, hiszen a szellemi tőkénkből próbál nyereséget kovácsolni, ugyanakkor mégiscsak a külsőnkből szerzi az első benyomását rólunk az állásinterjún. Ha nem elég hiteles a megjelenésünk, akkor az esélyét is elveszítjük annak, hogy a belsőnkkel bizonyítani tudjuk rátermettségünket. Öltözzünk annak a pozíciónak megfelelően, amelyet megpályázunk éppen!
3. Ne hanyagoljuk el az elemzést!
Minden sikeres vállalatnak a hátterében ugyanaz a dolog áll: az elemzés. A sikerhez általában hosszú út vezet, nem könnyen és nem azonnal érkezik, sokszor kell elbukni, míg az ember végre talpon marad. Ám ez sosem fog bekövetkezni, ha nem elemzünk, ha nem nézzük meg azt, mi volt a kudarcaink oka. Tegyük fel, hogy beadjuk a jelentkezésünket egy marketing-vezetői pozícióra, amire nem vesznek fel. Ha ennek az lehetett az oka, hogy kevés a tapasztalatunk, ne legyünk restek előbb asszisztensi feladatkörbe jelentkezni. Előbb-utóbb elérjük a végcélt!
4. Nem elég egy gyakorlati hely!
A legtöbb egyetemen a diploma megszerzéséhez kötelezően „le kell ülni” a szakmai gyakorlatot. A baj az, hogy sok diák ezt tényleg úgy is fogja fel, mint valamiféle börtönbüntetést, holott valójában a jövőjét kovácsolja. Sokan csak a kötelezőt tudják le, az meg sem fordul a fejükben, hogy azon túl is áldozzanak a szabadidejükből, pedig később kifizetődne. A másik hiba, amikor a szándék megvan ugyan, de csak a legjobb helyre adja be a jelentkezését az illető. És mi van, ha oda nem veszik fel? Pályázzunk több helyre is, ne kockáztassuk meg azt, hogy gyakorlat nélkül kelljen belevágni az álláskeresésbe. Úgy nehéz lesz!
5. A kísérő levelet ne csatoljuk az e-mailhez!
Ha a rövid bemutatkozó levelünket nem az önéletrajzhoz tesszük csatolmányként, hanem bemásoljuk a levélnek a szövegébe, megspórolunk egy lépést a HR-esnek, aki így nagyobb eséllyel fogja megnyitni magát a CV-t is! A levél szövegét bármilyen eszközön, telefonon is azonnal el tudja olvasni, így ott van lehetőségünk röviden meggyőzni arról, hogy töltse le az önéletrajzunkat. Ha beérkezik több 100 jelentkezés, ennek is jelentősége van!