Vannak dolgok, amiket sokszor csak a saját bőrén tanul meg az ember. Neked viszont nem kell, mert összegyűjtöttük a legáltalánosabb hibákat, amiket a legtöbben el szoktak követni a karrierjük során.
A cikk elolvasásával ezeket a bakikat már tudatosan el tudod kerülni.
1. Felkészületlenül mész állásinterjúra
Kiégtél a több hónapos álláskeresésben. Túlságosan magabiztos vagy. Úgy érzed, jobb pozícióra lennél hivatott, mint amire éppen jelentkeztél, de már égetően szükséged van a munkára. Ez csak három ok a sok közül, amiért előfordulhat, hogy nem kellőképpen készülsz fel egy állásinterjúra. De lehet akármilyen okod rá, mindig tévúton jársz, ha nem nézel alaposan utána cégnek, a pozíciónak, az elvárásoknak, és nem tudsz saját magadról összeszedetten, meggyőzően beszélni.
2. Túlmisztifikálod álmaid munkáját
Nem baj, ha valakinek van úgynevezett „álmai munkája”, amiért küzd, hajt, tanul, hogy azt csinálhassa. Az a baj, hogy ha irreális elvárások alakulnak ki benned erről a munkáról, ha rózsaszín ködben tudsz csak gondolkodni róla. Mert minden pozíciónak megvannak a maga nehézségei, árnyoldalai. Ne kergessünk hiú ábrándokat, mert ha elérjük a célunkat, csalódni fogunk, és végül nem tudjuk élvezni azt.
3. Motivációt vesztesz egy kudarcélmény után
Előfordulhat, hogy előléptetés előtt állsz, és végül nem te kapod meg az elismerést. Vagy, ami még rosszabb, elbocsájtanak a munkahelyedről. Ezek olyan szakmai kudarcok, amelyek természetesen mindenkit megviselnek, de nem szabad ebbe az állapotba belesüppedni, mert akkor a saját börtönödbe kerülsz. Ezeket a negatív impulzusokat inkább fordítsad a javadra: dolgozz még többet és még keményebben, tanulj és fejlődj, hogy bebizonyítsad, hogy többre vagy hivatott!
4. Kizárólag a pénz miatt hozol döntést
Mindenki pénzből él, és azért dolgozunk, hogy pénzt keressünk – tiszta sor. Ugyanakkor nagy hibát követ el az, aki kizárólag a fizetés mértéke alapján dönt arról, hogy hol akar dolgozni. Simán bele lehet így szaladni egy olyan állásba, amellyel ugyan az igényszintünknek megfelelő pénzt keresünk, de valójában ki nem állhatjuk. És azért ha átlagosan heti 40 órát dolgozunk valahol, az nagyon sok idő ahhoz, hogy egy kicsit se szeressük, amit csinálunk. A pénz csak egy része legyen a döntésünknek, ha munkáról van szó.
5. Rossz barátot, vagy ellenséget választasz
Tulajdonképpen több időt töltünk ébren a munkahelyünkön, mint otthon, így természetes, hogy ott is kialakulnak a kapcsolataink. Lesznek, akikkel jóban leszünk, másokkal viszont akár konfliktusaink is támadhatnak.
Érdemes azonban ügyelni arra, hogy a rossz hírű munkatársakkal, a munkahelyi pletykák legfőbb forrásaival tartsuk meg a két lépés távolságot.
Jobb kimaradni a személyeskedésekből, szurkálódásokból és a társadalmilag megosztó témákban való állásfoglalásokból. Mert ha nem így teszünk, az könnyen visszaüthet.