Legtöbbször az anyagi szempontok miatt vetődik fel az emberben a munkahely váltás gondolata, de csak a fizetés mértéke alapján meghozni egy döntést, ami heti 40 órában meghatározza az életünket, nem tanácsos.
Három kérdéskörről írtunk, amit mindenképpen érdemes átgondolni, mielőtt munkát cserélünk.
1. Mennyire ösztönöz minket a jelenlegi munkánk?
Azért bocsájtjuk valaki más rendelkezésére a szabadidőnket és szaktudásunkat, mert pénzt kapunk érte cserébe, amiből fedezni tudjuk az életünk és jobb esetben a szórakozásunk költségeit is. Ugyanakkor, ha valakit kizárólag ez motivál a munkájában, az hosszú távon nem fogja jól érzeni magát a bőrében. Heti 40 órában a munkánkkal foglalkozunk, aminek óhatatlanul hatása van a közérzetünkre.
Sokkal könnyebb harmóniába kerülni önmagunkkal, ha a munkánk egyfajta önmegvalósítás is.
Muszáj feltennünk magunknak a kérdést, hogy érdekel-e, lelkesít-e minket az, amiben részt veszünk. Érzünk-e késztetést arra, hogy ne csak végezzük, hanem jól végezzük a dolgunkat? Örömünket leljük-e a munkánk eredményében? Ha ezekre a kérdésekre határozott nem a válasz, akkor érdemes körbenézni a HSA állásajánlatai között.
2. Van-e fejlődési, előrelépési lehetőségünk?
Ez a kérdés életszakasztól is függ, de meghatározó jelentőségű lehet, hogy van-e még feljebb azon a bizonyos létrán. Ez nemcsak a magasabb pozícióról és az ezzel kéz a kézben járó jobb juttatásokról szól, hanem a tanulásról is. Egy karrier olyan, mint egy soha el nem készülő torony, amit egyre magasabbra és magasabbra emelnénk. Csak akkor számíthatunk jobb fizetésre, ha jobb szakemberré válunk. Ehhez olyan munkahelyre van szükségünk, amely képes megadni számunkra az ehhez szükséges fejlődés lehetőségét.
Vannak olyan kollégáink, akiktől tudunk szakmai trükköket ellesni, akikre egyfajta mentorként tekinthetünk? Kapunk olyan feladatokat, amelyek valódi kihívások elé állítanak minket, és ezáltal fejlődésre sarkallnak? Ha ezekre a kérdésekre határozott nem a válasz, akkor érdemes körbenézni az aktuális állásajánlatok között.
3. Jól érezzük magunkat a munkahelyi közösségben?
Egy rosszabbnak tűnő fizetést és szakmailag kevésbé motiváló feladatot is ellensúlyozni tud, ha olyan jó a munkahelyi légkör, mintha barátok közé járnánk dolgozni. De mindez fordítva is igaz: a jó fizetéssel és inspiráló szakmai közeggel bíró munkahelyet is megmérgezheti, ha nem jövünk ki a kollégáinkkal. Egy héten velük töltjük a legtöbb aktív időnket, ezért meghatározó, hogy jól érezzük-e magunkat a társaságukban.
Ráadásul a pénz és szakmai feladatok tisztázhatóak előre egy állásinterjún, de a közösségről csak a gyakorlatban fog kiderülni, hogy beleillünk-e. Ezért ha kifejezetten jó kapcsolatot ápolunk a munkatársakkal, gondolni kell arra, hogy velük is „szakítunk” a munkaváltással. Viszont ha rossz a közeg, akkor nincs veszítenivalónk, érdemes gondolkodni a váltáson.