Sokszor elégedetlenkedsz a munkahelyed miatt? Úgy érzed, többre lennél képes? Jobb fizetést, hatékonyabb munkakörülményeket, nagyobb szakmai kihívást jelentő feladatokat érdemelnél? De mindezek ellenére mégsem szánod rá magad konkrét lépésekre a munkahelyváltás irányába?
Akkor ez a cikk neked szól!
Mindannyian voltunk már olyan szituációban, amiben úgy éreztük, hogy több járna annál, mint amit a munkahelyünk biztosítani képes, de annyira azért mégsem volt rossz a helyzet, hogy elkezdjük kidolgozni a munkahelyváltás akciótervét. Azaz tudtuk, hogy valami nem stimmel, de belekényelmesedtünk a helyzetünkbe.
Veszélyes játék ez, mert ha nem lépünk időben, a „megfőtt béka szindróma” hatalmasodhat el rajtunk. Ha egy békát egy tál meleg vízbe helyeznek, azonnal kiugrik abból. Elviselhetetlenül kellemetlennek találja a meleget, és reflexszerűen változtatni akar helyzetén. Ha azonban ugyanazt a békát egy tál hideg vízbe rakják, majd a vizet fokozatosan melegítik, a béka marad az üstben, mígnem észrevétlenül megfő a vízben.
A mi karrierünk is így végezheti, ha az egyre kellemetlenebbé váló helyzettel nem foglalkozunk, hanem továbbra is belekényelmesedünk.
Ha a következő 4 jelenséget tapasztaljuk, akkor mindenképpen érdemes megfontolni a munkahelyváltást.
1. Unod a banánt
Minden munkának vannak unalmasabb részei, és ne érts félre, nem arról beszélünk, hogy ha néha kapsz egy-egy olyan feladatot, ami nem hoz lázba, akkor kezdd el fogalmazni a felmondólevelet. Viszont ha általánosságban nem szereted, amit csinálsz, és folyton azon jár az agyad, hogy kiszakadj a lélekölő mókuskerékből, hogy valami értékeset csinálj, akkor valószínűleg nem a jó helyen dolgozol.
2. Egy helyben toporogsz
Évek óta ugyanazt munkát végzed, ami már rutinszerűen megy, különösebben megerőltetned sem kell magad a kívánt eredmény eléréséhez? Egyrészt jó, másrészt viszont az embernek időről időre szüksége van az új kihívásokra, attól fejlődik. Ha azt látod, hogy a cégnél semmi sem biztosítja az előremeneteledet, nincsen lehetőség magasabb pozícióba lépni, ami anyagilag és szakmailag is előnyös, akkor eljött az idő a váltásra!
3. Rossz társaság
Egy héten 40 órát töltünk a munkahelyünkön, ami az ébren töltött időnk jelentős része. Nem kell minden munkatárssal baráti viszonyt ápolnunk, vagy erőltetnünk azt, de egy normális, kölcsönös tiszteleten és segítő hozzáálláson alapuló munkatársi kapcsolat szükséges ahhoz, hogy komfortosan érezzük magunkat. Ha ezt sehogy sem tudjuk elérni, és a kollégáinkkal való rossz kapcsolat megmérgezi a munkában töltött időnket, akkor jobb továbbállni.
4. Eltűnő belső szakmai igényesség
Kétféle sofőr van: aki csak akkor tartja be a sebességhatárt, ha traffipax van az úton és az, aki nem a külső kényszer, hanem a belső indíttatás miatt vezet szabályosan. Ugyanez munkában is megvan. Ha már csak a külső, például főnöki elvárások miatt csinálunk valamit jól, nem pedig a saját belső szakmai igényességünk miatt, akkor valami megtört bennünk. Jól jöhet a környezetváltás!