Mi az a szint, ami után már lelkileg és egészségügyileg is káros, ha valaki rengeteget dolgozik? Utánajártunk ennek is, valamint bemutatjuk a munkamánia tüneteit, és elmondjuk, hogy miért muszáj tenni ellene.
Mikor mondhatjuk valakire, hogy munkamániás?
Manapság egyre több ember szenved ebben a betegségben, ugyanis teljesen általánossá vált a túlóra, és az is, hogy hazaviszi magával a munkáját. Sokan nem is a külső, a cég által támasztott elvárások miatt teszik ezt (bár nyilván ilyen is van), hanem a saját belső nyomásuk miatt.
Egyébként a jelenség nemcsak a dolgozó embereknél figyelhető meg, gondoljunk csak az egyfolytában, már-már kényszeresen tanuló diákra, vagy a nagymamára, aki a nyugdíjas napjait is egész napos házimunkával, sütéssel, főzéssel tölti, mintha semmire sem lenne ideje.
Mi a munkamánia kiváltó oka?
Sokrétű oka lehet annak, hogy valaki munkamániássá válik, és ennek csak egyik része, ha a cége elvárja tőle a munkaidőn túli munkát is. Ugyanilyen, sőt még ennél is súlyosabb kiváltó ok lehet az, ha a munkavállaló kompenzálni akar valamit a folytonos munkával. Például gyerekkorában nem kapta meg a szükséges elismerést, ezért a munkájában igyekszik megélni ezt. Vagy a magánéletében gondok vannak, amiért a munkába temetkezik.
Sokan például a megállapodástól és gyermekvállalástól való félelmük ellen védekeznek tudat alatt a karrierépítés gondolatával.
De az egyensúly felborulásához vezethet az anyagias hozzáállás is, miszerint „majd akkor fogunk élni, ha már megházasodtunk, gyerekeink születtek és meglesz mindenünk, ház, kocsi, megtakarítások, addig pedig meghajtjuk a munkát”. Ez egy ördögi kör, amiben soha nem jutunk el a megélt életig, mert mindig jön valami aktuálisan fontosabb, amiért dolgozni kell.
Melyek a munkamánia árulkodó tünetei?
Ha minden különösebb ok nélkül tartósan boldogtalannak érezzük magunkat, és már egyáltalán nem tudunk lelkesedni a munkánk iránt, csak robotként csináljuk, az a munkamánia következménye lehet. Emellett különböző kézzelfoghatóbb, egészségügyi jelek is árulkodhatnak arról, hogy kibillentünk az egyensúlyból.
Ez lehet gyomorfekély, emésztési problémák, fejfájás, alvászavar, étvágytalanság vagy éppen túlzott étvágy, ránk nem jellemző mértékű nassolás iránti vágy.
Mit tehetünk a munkamánia leküzdése érdekében?
Mint a legtöbb szenvedélybetegség esetén (hiszen ebben az esetben a munka is egy káros szenvedély) a leküzdéshez vezető első lépés a beismerés. Ha észrevesszük magunkon a jeleket, be kell tudnunk ismerni, hogy a munkamánia problémájával állunk szemben. Ebben sokat segíthet a megértő és gondoskodó környezet.
Kérhetjük szakember segítségét is, aki önismereti gyakorlatokkal tud segíteni, de a lényeg, hogy a szükséges pénzkereseten túl élményekkel, értékes és emlékezetes pillanatokkal töltsük meg az életünket.