Tartós munkanélküliség vagy akár elhúzódó betegség, az egészségügyi állapot leromlása is okozhatja, hogy nagyobb lyukak keletkeznek az önéletrajzunkban. Egy állásinterjún ezekre magyarázatot kell adni, de nem mindegy, hogy hogyan tesszük. Tippeket adunk.
Vannak olyan szakmák, amelyekben komoly hátrányt jelenthet, ha valaki egy-két évig nem gyakorolta aktívan a munkáját. Kiesik a gyakorlatból, vagy egyszerűen elavulttá válnak az ismeretei. Néha azonban megesik, hogy valakinek az önéletrajzában mégis hosszabb munka nélkül töltött időszakok keletkeznek. Ezeket elrejteni nem érdemes, mert előbb-utóbb úgyis kiderülnek, viszont jól kommunikálni igenis lehet őket.
1. Hosszan tartó munkanélküliség esetén
Ilyen általában akkor alakul ki, ha nem önszántából távozik egy cégtől valaki, hiszen olyankor a legtöbb esetben már azt is tudja, hogy hol folytatja. Első lépésben tehát nem érdemes letagadni, ha kirúgtak minket az előző állomáshelyről, az egyenességet mindenki értékelni fogja. Alapszabály, hogy semmi rosszat ne mondjunk a korábbi munkáltatónkról.
Például ha a távozásunk indoka létszámleépítés volt, fűzzük hozzá, hogy büszkék vagyunk az ott töltött időnkre, és mennyi mindent tanultunk. A hangsúlyt arra fektessük, hogy a munka nélkül telő időszakot sem tétlenül töltöttük el. Soroljuk fel, hogy mennyi szakirodalmat olvastunk el, milyen képzéseken vettük részt, mi mindent megtettünk azért, hogy értékesebb munkavállalóvá váljunk, és már nagyon motiváltak vagyunk, hogy ezt bizonyítsuk.
2. Gyermekvállalás miatti távollét a munkától
Talán a leggyakoribb ok, amiért női munkavállalók akár évekre kiesnek a munkaerőpiaci körforgásból, az a gyermekvállalás. Ebben az esetben is érdemes kihangsúlyozni azt, hogy a GYES ideje alatt sem fordítottunk hátat a szakmánknak, folyamatosan figyelemmel követtük az innovációkat, tartottuk a szakmai kapcsolatot az aktív kollégákkal.
Ha volt lehetőségünk a továbbképzésre, akkor arról mindenképpen beszéljünk, hiszen ebből is kiderül, hogy az ambícióink a gyermeknevelés mellett is megmaradtak. Fókuszáljunk azokra a dolgokra, amelyek a gyermekvállalásnak köszönhetően felelősségteljesebb személyiséggé tettek minket. Érveljünk azzal, hogy ez az érettebb gondolkodásmód a munkánkra is pozitív hatással lehet.
3. Egészségügyi problémák miatti kényszerszünet
Ebben az esetben mindenképpen bátorságot kell mutatnunk, mivel egy nehéz időszakról senki sem beszél szívesen egy amúgy is stresszes állásinterjús szituációban. Fontos, hogy nyíltak és őszinték legyünk, mondjuk el, hogy mi történt velünk, de arra figyeljünk, hogy a kényelmetlen részletekbe ne bonyolódjunk bele. Tehát lényeges az egyenesség, de legalább annyira a mértékletesség is.
Innentől azt kell bizonyítanunk, hogy büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen nehéz életszakaszon túljutottunk, talpra tudtunk állni belőle. Indokolhatunk azzal, hogy ezáltal lelkiekben megerősödtünk, és a munkára is másként tekintünk, mint azelőtt: örülünk, hogy csinálhatjuk, mert ebből érezzük, hogy visszanyertük az egészségünket. Ennél nagyobb motiváció pedig nem kell.