A Világbank figyelmeztetést adott ki, mely szerint Kínában hamarosan hitelválság alakulhat ki, ha nem kezelik a helyzetet. Persze a kínai törvényhozó akarja is kezelni a helyzetet (ezt mindig rendre és hihetően meg is ígérte a múltban is), csak épp nem tudnak vele mit csinálni. A témával már többször foglalkoztam, most ismét aktuális.
Kínában hatalmas adósságot halmoztak fel, ráadásul nem fizetnek, ezért a probléma összgazdasági szintű az országban. A TP és WMP termékekről egy korábbi cikkben olvashat, a konzekvenciák:
- TP és WMP termékekbe az átlag kínai fektet, akinek nincs külföldi kitekintési lehetősége
- Mivel alacsonyak az országban a kamatok, és ezek a termékek magas kamatot ígérnek, így komoly összegek kerültek és kerülnek elhelyezésre bennük
- Mindenki azt gondolja, hogy az ingatlanpiac megállíthatatlan, és az árak csak nőni tudnak. Akkor is, ha már most irreális az árazás, még innen is csak felfelé lehetséges az út…
- A pénzügyi tudatosság nagyon alacsony szinten van, nem törődnek azzal, hogy már hollywoodi filmet forgattak erről, akkor is csinálják, mert nincs más lehetőség (igazából ez illúzió, de annyira tömegmarketingelt termékekről van szó, hogy tényleg így érzi az átlag fogyasztó)
- Valamiért belső kényszerük van mindenáron befektetni a pénzüket
Kik lesznek a nincstelenek?
A középosztálytól lefelé fognak egyik pillanatról a másikra nincstelenné válni azok, akik ilyen termékekbe fektették a megtakarított pénzüket. Nem reális, hogy mindenki kiadásra szánt ingatlanokat vásárol, vagy olyan termékekbe fektet, ami ilyeneket épít. Ha mindenkinek több ingatlana van, akkor a végén kinek fogják kiadni?
Nyilván a kérdés költői, és a helyzet ennél árnyaltabb.
Ez mitől lehet? Ha megáll az ingatlanpiaci árak növekedése, vagy épp csökkenni is kezd.
Politikai és gazdasági felelősség a befektetők felé is
A pontos időt még most sem tudja senki, de kifejezetten veszélyes helyzetet teremt ezzel a kínai kormányzat. Nagyon nagy részben politikai felelősség, hiszen amikor már észlelték a mostaninál lényegesen kisebb problémát, akkor nyílt ígéretet tettek az azonnali megoldásra, ami ígéret maradt, hiszen minden évben azóta is drasztikusan nő az ilyen hitelkihelyezések állománya.
Konzekvencia
Eleve érik egy komoly korrekció a részvénypiacokon, ami jöhet a kínai hitellufi kidurranásából, az amerikai tőzsde összeomlásából, vagy épp egy háború kirobbanásából. Érdemes most biztonságos eszközökben tartani a vagyont, és megfelelő csökkenést követően fordulni ismét a részvénypiacok felé. A kínai részvények is alapvetően túlárazottak, van bennünk fantázia, de lényegesen alacsonyabb ár mellett!