A nyár végi, ősz eleji kínai pánik 5000 milliárd dollárnyi veszteséget okozott – ez az OTP piaci kapitalizációjának 654-szerese. Beismerte bűnösségét Xu Xiang, volt hedge fund menedzser, akit azzal vádoltak, hogy az egyik fő felelőse a tavalyi kínai tőzsdei összeomlásnak.
Ki is az a „hedge fund tesó”?
Xut, akire, mert alapja olyan szépen nyereséget termelt, az „első számú hedge fund tesó” becenevet ragasztották, azzal vádolták meg, hogy 2009 és 2015 között egy részvényárfolyam-manipulációs sémát működtetett az ázsiai országban.
A két másik vádlott, Wang Wei és Zhu Yong hedge fund menedzserek, akik szintén manipuláció gyanújával kerültek bíróság elé, elismerték bűnösségüket. A rájuk kiszabott ítéletet később hozza meg a bíróság, amelynek könnyen lehet akár halálbüntetés is a vége.
Mi volt Xu bűne?
2010 és 2015 között Xu – néha Wanggal és Zhuval együttműködve – bennfentes információkat szerzett 13 tőzsdén jegyzett vállalat igazgatótanácsától a várható jelentések előzetes tartalmáról és az osztalékfizetésekről. Általában a nagy bejelentésekről szerzett információkat, majd megjátszotta ezeket a tőkepiacon.
A bíróság szerint Xunak körülbelül 100 olyan kereskedési számlája volt, amelyet rokonai, munkatársai és az ő rokonaik nyitottak meg, de valójában ő irányított.
Mekkora volt a nyereség?
Xu hedge fundja, a Zexi Investment Management Co. kezelt négyet is a tavalyi piaci pánik alatt tíz legjobban teljesítő kínai alapból. A cég öt alapja átlagosan 249 százalékos hozamot ért el 2016 elejétől októberig. A Shanghai Composite Index 6 százalékos mínuszban zárta az első kilenc hónapot.
Letartóztatás lett a vége. Háromnegyed évig tilos volt Kínában az árfolyamveszteségre játszani (shortolni).
Xut 2015 novemberében tartóztatták le, és a rendőrség befagyasztott 1 milliárd dollárnyi részvényt is, amelyek a vagyonkezelő alapjainak tulajdonában voltak.
A szakember letartóztatása része egy nagyobb vizsgálatnak, amellyel a tavalyi kínai tőzsdei összeomlás felelőseit – sokak szerint inkább bűnbakjait – keresik a kínai hatóságok. A pánik miatt a kínai vállalatok 5000 milliárd dollárt vesztettek a piaci értékükből. A kormány úgy próbálta orvosolni a helyzetet, hogy sok vállalat részvényeinek tőzsdei kereskedését felfüggesztette, stimulálni próbálta a részvénypiacot, valamint betiltotta a shortolást.
Az összeomlás előtt Xu volt az ország egyik legelismertebb hedge fund-menedzsere, volt egy olyan alapja is, amely az alapkezelő 2009-es indulása óta minden évben Kína legjobb három hedge fundja között szerepelt.
(A Bloomberg nyomán)