Bármely munkaközösségben előfordulhat, hogy új „csapattag” érkezik. Ez kortól függetlenül lehet kihívás, vagy magától értetődő élethelyzet. A frissen érkező beilleszkedésének könnyűsége nem csak abból fakadhat, ha a csapat jó befogadó képességgel rendelkezik. Azon is múlik, hogy az érkező antréja hogyan sikerül. A helyzetet az is cizellálhatja, hogy milyen munkahelyi konstrukció következtében kerül sor az új munkavállaló belépésére.
Amikor win-win game várható
Amikor az érkező egy konkrét hiány pozíciót tölt be, az könnyebbé teheti a beilleszkedést, hiszen olyan munkaterület kerülhet betöltésre, amelyet eddig a többieknek kellett plusz munkával ellátni. Az üres helyre megérkező új munkatárs így eleve jó helyzetbe kerül, mert érkezése megkönnyíti a többiek dolgát. Ha ehhez az érkezőnek kellemes a személyisége, gyorsan megtalálja a feladata lényegi terepét, akkor gyors és problémamentes beilleszkedés várható.
Nehéz dió is lehet pótolni a távozó munkatársat
Nehezebb a helyzet, amikor a csapatból valamilyen váratlan helyzet miatt kerül ki az előd. Akkor is így van ez, ha nagyon kedvelt munkatárs távozása az előzmény. Valamint akkor sem egyszerű a helyzet, ha a betöltendő pozícióra érkező, olyan személyt követ a feladatban, akit kifejezetten nem kedveltek.
A közkedvelt személy távozása keltette hiányérzetet pótolni nem könnyű, hisz a betöltött pozíció tekintetében kicsit keveredik a személyes szimpátia a szakmai elvárásokkal. Ha olyan személyt követünk a posztban, akit a legtöbben szerettek és nagyon magas szinten tudta ellátni a feladatot, akkor az egyben szakmai és emberi kihívás is lehet. Mivel a szakmai kvalitás megléte esetén sem rendelkezik az újonnan a céghez érkező, helyi „terepismerettel”.
Ezért nagyon fontos ebben az esetben, hogy a munkahelyi közösség külön tudja választani az előző személy egyedi adottságait a valós munkaköri feladattól. Amennyiben egy nem kedvelt személy helyére lép be az új munkavállaló, az egyrészt jó verzió lehet, mert kellemes személyiségével könnyebb szituációkat tud teremteni az elődjénél. Azonban itt is nagyon fontos, hogy a munkahelyi közösség valóban az új kolléga kvalitásait vegye figyelembe. A munkakört előzőleg betöltő kolléga iránti negatív érzelmek ne kerüljenek át automatikusan az új munkatársra.
Új seprő jól seper?
A kívülről érkező új ember befogadása a csapatba valódi kollegiális viszonyt feltételez. Lévén az első hetek, függetlenül a szakmai kompetenciáktól, nem csak az adott feladatkör megismerését szolgálják, a helyi munkatársi viszonyok megismerésével járnak, hanem a helyi szokások feltérképezését is szükségessé teszik. Nagyon fontos, hogy az új munkavállaló lehetőséget kapjon arra, hogy mindenkinek bemutatkozhasson, mindenkitől megtudja, milyen feladatot lát el az illető és milyen kérdéssel kihez fordulhat? Meg kell ismernie a teljes, hierarchia megkövetelte intézkedési rendet, valamint azt is meg kell ismernie, hogy milyen dokumentációt hol talál.
Hiszen a legtöbb cégnél saját szabályrendszereket dolgoznak ki arra, hogy ki milyen adathoz, milyen dokumentumokhoz fér hozzá? Mi az iktatási rend és a kommunikációs forma.
Az érkezőnek érdemes az első időben akár túlmunka időt is ráfordítva, mielőbb megismerkednie a helyi renddel és szokásjoggal, a munkavégzéshez nélkülözhetetlen dokumentációval, a helyi elektronikus rendszerrel és a munkaterületen létrejött anyagok tartalmával. Nem csak a cég organigramjának ismerete előnyös, hanem az SZMSZ megismerése is fontos lehet a tájékozódásban.
Ezzel együtt nem érdemes túlvállalni új emberként a feladatokat, mert ez közép és hosszú távon is visszaüthet. Egyrészt az új seprő jól seper elv alapján amúgy is gyakori, hogy olyan feladatot is átpasszolhatnak neki, ami valójában nem érinti a feladatkörét. Másrészt pedig egyáltalán nem ritka, hogy a régebbi kollégák kicsit visszaélnek a helyzetükkel, és a nekik kevéssé kellemes feladatokat rásózzák az új emberre, akinek nincs rálátása még a feladatleosztásra. Ezáltal könnyen benne ragadhat olyan opciókban, amelyek az eredeti megállapodásában nincsenek benne.
Az új belépőnek nem kell belépő bulit szerveznie, viszont érdemes gyorsan feltérképezni a meglévő munkakapcsolati viszonyokat, hogy a leg zökkenő mentesebben tudjon beilleszkedni, megtalálni a helyét a kollektívában.
Jót akarók mindig vannak
A legtöbb helyen vannak úgynevezett „bennfentesek”, akik mindent első kézből tudnak. Tudják, hogy ki kivel van jóban. Tudják azt is, hogy ki kivel kavar. Ismerik, vagy ismerni vélik a kollégák élethelyzeteit, magánéletét és persze véleményük is van ezekről.
Ők mindig gyorsan ott teremnek az új ember mellett. Meghallgatni meg lehet (sőt érdemes is) őket, azonban kellően bölcs semlegességgel kell értékelni a hallottakat. Legjobb, ha az új munkatárs a saját megfigyeléseire hagyatkozik. Igyekszik hibátlan munkavégzéssel, kellemes kommunikációval, készséges, de koránt sem megalkuvó attitűddel végezni a feladatait.
A gyors helyzet felismerési képesség nagy előny. Érdemes tisztán a munkafeladatokra orientálódni, ugyanakkor a túlságos távolságtartás sem előnyös, mert hamar rásütik a gőgösség pecsétjét. Kívülállónak maradni nem érdem. Azonban az új munkatárs azonnali „kitárulkozása” sem feltétlenül célravezető tulajdonság. Főként a mindig jól értesült munkatársakat nem előnyös azonnali hatállyal bevezetni a magánéleti kérdésekbe.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ha megkérdeznek, ne beszéljünk arról, van-e családunk, vagy szeretünk-e kirándulni, esetleg mi a hobbink. Azonban az egészséges „három lépés” távolság ajánlott, amíg fel nem térképezzük azt, hogy a munkahelyi közösség összetétele milyen. Mennyire szoktak bizalmasabb, magán információkat megosztani egymással, amiket egyébként az emberek jelentős része csak családi, vagy belső baráti körrel oszt meg szívesen.
Ugyanakkor fontos a zökkenőmentes beilleszkedéshez, hogy olyan személyiségjegyekkel rendelkezzünk, ami munka szempontjából igazán vonzó lehet a többiek számára. Ilyen például a megbízhatóság, a pontosság, a szakértelem, a kollegialitásra való hajlandóság.
Légy csapatjátékos
Az új munkavállaló befogadási rátája függ attól is, milyen munkaközösségbe érkezik. Akik már régebb óta ott vannak, azok között nyilvánvalóan kialakul egy „közös nyelvezet”, tehát értelem szerűen könnyebben megértik egymást. A kiforrott munkaközösségbe érkező új munkatárs felé a türelem és a beilleszkedés elősegítése a legjobb út ahhoz, hogy az új ember gyorsan csapattaggá váljon. Éreznie kell, hogy elfogadják a személyét.
A mindennapi munkafeladatokon keresztül lehet valakit a legkönnyebben elfogadni
Ha a szakértelem megvan, akkor a munka világában sem illendő a prekoncepció gyártása. Mindegy, hogy az illető egy fontos embert pótol, vagy egy kellemetlen munkatárs utódja. Lévén az adott új munkavállaló önmaga, független minden előzménytől, tehát megilleti őt az első bizalom. Ezért érdemes lehetőséget adni neki arra, hogy mind emberként, mind szakemberként bebizonyíthassa, megérdemelten került a pozícióba.
Érdemes a munkahelyi közösség érdekében feszültségmentes beilleszkedést elősegíteni, hiszen a munkakör betöltésével az adott státusz feladatai elvégzésre kerülhetnek túlmunka nélkül. Amennyiben a kívülről érkező munkatárs gyorsan fel tudja venni a helyi ritmust, a feladat elvégzésében lehet rá számítani és emberi mivoltában is képes szimpátiát kelteni a többiekben, akkor a siker gyakorlatilag garantált.
Amennyiben a munkahelyi közösségben, vagy az érkezőben valamilyen frusztráció van jelen, akkor az mindenképpen feltárásra és orvoslásra szorul, amihez érdemes pártatlan szakértői segítséget igénybe venni, hogy a kialakult helyzet mielőbb megoldódhasson.