A Brexitre készülve a nagy befektetési bankok elkezdtek új európai központot keresni, hiába ígérte az Egyesült Királyság kormánya, hogy harcolni fog a Brexit tárgyalások alatt egy két éves átmeneti időszakért, ami alatt a pénzintézetek még hozzá férhetnek a szabadpiachoz – írja a Bloomberg.
Nemrégiben a „Amerika shortolása a lúzerek játéka” című cikkünkben arról irtunk, hogy valószínűleg Elment az eszük azoknak, akik pesszimisták az Egyesült Államokkal kapcsolatban – mondta Warren Buffett kedden a Forbes magazin századik születésnapi rendezvényén. Az üzletember szerint újabb száz dicsőséges év elé néznek a piacok is, 2117-ben a Dow Jones index egymillió pont felett lehet. Jelen cikkünkben a Portfolio nyomán arról írunk, hogy sok munkahely került-kerül veszélybe Londonban a Brexit miatt.
30000 Londoni munkahely veszélyben
A nemzetközi pénzintézetek több ezer embert foglalkoztatnak Londonban, míg a kontinensen többnyire csak kisebb irodáik vannak. Mivel azonban a kétéves tárgyalások nem biztos, hogy sikeres szabadkereskedelmi megállapodással zárulnak, a bankoknak időben el kell kezdeniük az új európai székhely kialakítását.
Míg a Brexit-tárgyalások hónapok óta holtponton vannak, néhány bank már benyújtotta az engedély kérelmét pár európai uniós felügyeletnél, aláírta az új irodák bérleti szerződését és hamarosan elkezdi alkalmazottjainak áttelepítését is. Legutóbb a Bank of America jelentette be, hogy átköltözteti 300 kereskedőjét egy új párizsi központba.
A Theresa May bejelentése, hogy kétéves átmeneti időszakot ad a bankoknak – ami alatt még teljesen hozzáférhetnek az egységes piachoz – már túl későn jött. A bankok nagy része már megkezdte a költözést.
Sergio Ermotti, az USB Group vezérigazgatója szerint a bankszektor nem várhatja zsebre tett kézzel a véget nem érő tárgyalások eredményét. Az embereknek el kell kezdeniük újragondolni, hogy a változások hogyan hatnak majd a munkájukra.
Ráadásul a konzervatív párton belüli nézeteltérések miatt az se biztos, hogy May elő tud állni egy olyan egyezmény tervével, ami elfogadható lesz az EU számára. Ez abból is látszik, hogy Boris Johnson külügyminiszter kijelentette, hogy a 2019-es kilépés után az ország már nem fogja engedni a szabad munkaerő áramlását. Ez a kijelentés szöges ellentétben áll azzal, amit a miniszterelnök néhány nappal korábban mondott.
London 30 000 munkahelyet veszíthet el a pénzügyi szektoron belül és az ügyfelek 1800 milliárd euró értékű eszközt menekíthetnek ki az országból a Brexit miatt.