Elment az eszük azoknak, akik pesszimisták az Egyesült Államokkal kapcsolatban – mondta Warren Buffett kedden a Forbes magazin századik születésnapi rendezvényén. Az üzletember szerint újabb száz dicsőséges év elé néznek a piacok is, 2117-ben a Dow Jones index egymillió pont felett lehet.
Nemrégiben a „Dean Baker javaslata: vállalati profitadó helyett részvényátadás. II. rész” című cikkünkben arról írtunk, hogy a világ nagy részének még mindig be kell járnia egy utat ahhoz, hogy teljesen felépüljön a 2008-2009-es válságból – mondja Dean Baker közgazdász. A washingtoni Gazdasági és Szakpolitikai Kutató Központ (CEPR) alapítója szerint a libertáriusok felfelé osztanák újra a jövedelmeket. Az üzleti lobbi a gazdagok védelmének eléréséhez a szabadalmi rendszert, a kereskedelmi egyezményeket, az adóelkerülési ipart illetve kutatóintézeteket is felhasznál. Az elemző úgy látja, hogy az extraprofitot meg lehet adóztatni, a tranzakciós adó szükséges, a minimálbér emelése pedig növelheti a termelékenységet. Mostani cikkünkben a Portfolio nyomán arról szólunk mennyire bízik Warren Bufett, a világ egyik leggazdagabb embere az amerikai gazdaságban.
Csak az őrültek féltik Amerika jövőjét
A jelek szerint a világ negyedik leggazdagabb emberének optimizmusa töretlen, Warren Buffet szerint megőrültek azok, akik a következő évszázadtól féltik az USA-t. Szerinte az optimizmus a részvénypiacot is érinti majd, száz év múlva a Dow Jones index egymillió pont felett lesz a jelenlegi alig 23 ezer pont után. Ezt részben arra alapozza, hogy száz éve még csak 81 pont volt a mutató értéke.
Természetesen Buffett a Forbes évfordulója miatt a százéves korról is beszélt: Amikor arról hallok, hogy valaki százéves korról beszél, izgatott leszek – viccelődött a most 87 éves befektető. majd hozzátette, hogy a száz évnél idősebb 53 ezer amerikai körében öt az egyhez a nők aránya, így „el kellene gondolkodnia egy nemváltoztatáson”.
A világ egyik leggazdagabb embere arról is beszélt, hogy amikor a Forbes 1982-ben először adta ki a 400 leggazdagabb amerikairól szóló listáját neki még csak 250 millió dollárja volt, azóta pedig 1500 ember fordult meg a rangsorban. 241 éve, hogy Thomas Jefferson aláírta a Függetlenségi Nyilatkozatot. Azóta Amerika shortolása a lúzerek játéka volt, és szerintem az is marad – mondta Buffett.