Feljelentették Úri polgármesterét, alpolgármesterét és egy ukrán magánszemélyt, amiért a Kairos nevű pilótajáték szervezésében részt vettek – értesült a Magyar Idők. A Kairos ügyében tavaly óta nyomoz a rendőrség, de gyanúsított még nincs.
Nemrégiben a „A lakáskiadók imádják a Szigetet” című cikkünkben arról írtunk, hogy évről évre emelkedik a Magyarországra érkező turisták száma, az idei nyár azonban több rendezvény egyidejű lebonyolításának köszönhetően különösen aktív időszakot hozott a hazai turizmusban. A vizes világbajnokság, a Forma-1 vagy a Sziget fesztivál is olyan események, amelyek már önmagukban is képesek lennének megtölteni vendégekkel a budapesti szálláshelyeket, az egymáshoz közeli vagy egyidejű lebonyolítás miatt viszont a rendezvények idején idén szinte teljesen elfogytak a szabad szálláshelyek. A szállások iránti megnövekedett igényt jól mutatja, hogy nemcsak a szállodákban, hanem a – közelmúltban az esetleges szabályozások és korlátozások kapcsán a hírekbe került – Airbnb oldalán is a szokásos több ezer helyett mindössze néhány tucat lakás állt a turisták rendelkezésére. Mostani írásunkban a Magyar Idők és a Poertfolio nyomán ismét piramisjátékról adunk hírt.
Magánnyomozó tett feljelentést
Egy magánnyomozó két ügyfele nevében tett feljelentést a Budapest Rendőr-főkapitányságon Haraszti Imre polgármester és Boda Zsolt alpolgármester, valamint Cs. Viktor ukrán magánszemély ellen. A trió elvileg a Kairos nevű orosz eredetű, de brit székhelyű pilótajátékba toborzott ügyfeleket – ami havi díjazást ígért azért cserébe, ha az ügyfelek a számítógépük tárhelyét bérbe adják. A díjazás mértéke attól függött, hogy pontosan mekkora összeget fizettek be a tagok a rendszerbe és mekkora tárhelyet tudnak „bérbeadni”, de alapvetően évi 150-250%-os hasznot ígért az orosz piramisjáték és az új belépők pénzéből fizetett – már akinek fizetett.
A Kairos tavaly augusztusban ugyanis bedőlt, az egyik károsult kamatokkal együtt 4-5 millió forintot követel a piramisjátékosokon, míg a másik egyszer másfél millió forintot, másodszor pedig hétszázezer forintot fektetett a pilótajátékba.
A magánnyomozó elmondta azt is, hogy nemcsak a csalás gyanúja merül fel, hanem személyes adatokkal, okirattal való visszaélés is, mivel a befizetők személyigazolvány-számát és lakcímét is felhasználták a beléptetéshez.
A polgármester a lapnak elárulta, hogy ő maga is károsult és feljelentést is tett. Rajta kívül még több ezer károsult lehet Magyarországon, Európa szerte pedig több százezer embert verhettek át. Elvileg Nagy-Britanniában zárolták a piramisjáték vezetőinek számláját, míg magukat a csalókat őrizetbe vették. Németországban egy ügyvédi közösség megpróbál fellépni a károk mérséklése érdekében.
A Kairos-ügyben egyébként a BRFK korrupciós és gazdasági bűnözés elleni főosztálya folytat összevont nyomozást piramisjáték szervezésének bűntette miatt ismeretlen tettes ellen. Eddig nincs gyanúsított. A nyomozás határideje november 10., amely meghosszabbítható.
A piramisjátékok és az MLM (Multi Level Markating) – felépítésében valóban mutatkozik némi hasonlóság. Ezek az egyformának tűnő jellemzők sokakat a mai napig megtéveszthetnek, és alapjául szolgálnak számos konfliktusnak, félreértésnek, melyek az MLM cégeket lengik körül. Az egyik leglényegesebb különbség, hogy a hálózati értékesítésben valós termékek, illetve szolgáltatások jutnak el a vásárlókhoz, és ez a forgalom generálja azt az árrést és jutalékot, melyet a rendszer feloszt a tagok között, tehát nincs alapvető átverés a rendszerben, bár a siker csakis rajtunk múlik. A piramisjátéknál befizetéseinkre magas hozamot ígérnek, és néhány ember az új befizetésekből valóban jól jár, a többség pedig elveszti a „befektetett” összeget.