A Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK) volt a magyar lakosság kedvenc állampapírja júniusban, összesen mintegy 73,4 milliárd forintnyi ilyen hitelpapírt vettünk az államtól. Szépen fogyott az új kétéves állampapír is, azonban úgy tűnik, a rövid állampapírok iránt egyre alacsonyabb a kereslet.
Nemrégiben a „6024 milliárd forint a magyar portfóliómenedzserek kezében.” című cikkünkben arról írtunk, hogy miközben fejvesztve menekülnek a befektetők a pénzpiaci, tőkevédett és kötvényalapokból, mert az alacsony hozamkörnyezetben már szinte semmit nem hoznak, az abszolút hozamú alapok, a vegyes alapok és az ingatlanalapok új reneszánszukat élik Magyarországon. Közben egyébként a magyar alapok kezelt vagyona újabb rekordot döntött: összesen már mintegy 6024 milliárd forintot bíztak portfóliómenedzserekre a befektetők. Ugyanakkor az állampapírok népszerűsége töretlen. Jelen cikkünkben, a Portfolo nyomán, arról adunk hírt, hogy a kereslet a hosszabb futamidejű papírok felé tolódik el.
Az idei teljes állampapír növekmény 1148 milliárd forint
Bár az év első hónapjaihoz viszonyítva a lakossági állampapír-állomány növekedése lassult júniusban, összesen mintegy 90 milliárd forinttal növekedett az állomány, ami az idei teljes növekményt mintegy 1148 milliárd forintra tornászta fel. Összesen így mintegy 6215 milliárd forintnyi állomány tömörül már a magyar lakossági állampapírokhoz hozzáférő befektetők kezeiben.
Úgy tűnik, a lakosság továbbra is a hosszabb futamidejű állampapírok felé mozdul: júniusban elsősorban a 3-5 éves, inflációkövető PMÁK fogyott, mintegy 73,4 milliárd forintot sikerült belőle értékesíteni, míg 2016 decemberében csak 27,4 milliárd forintot.
A rövidebb lejáratú állampapírok egyre népszerűtlenebbek: júniusban mindössze 2,7 milliárd forintnyi hitelpapírt sikerült értékesíteni. Az új, kétéves, 2,5%-os éves kamatozású állampapír viszont viszonylag népszerű: 40,6 milliárd forintot zsákoltak belőle a befektetők.