Azt eddig is tudtuk vagy legalábbis gondoltuk, hogy a válságok mindig a szegényebbeket érintik rosszabbul anyagilag. Egy új kutatás szerint az elmúlt öt amerikai válságból a legutóbbi, 2008-as válság volt a legrosszabb a szegényeknek.
Nemrégiben a „Újabb európai nagyvárosok központjából száműzik az autókat” című cikkünkben arról írtunk, hogy egyre több nagyvárosban tervezik azt, hogy néhány éven belül teljesen kitiltják az autókat a belvárosból. Párizs, Athén vagy Mexikóváros 2025-től nem engedne be semmilyen autót sem a belső kerületekbe, és a „mozgalomhoz” egymás után csatlakoznak más nagyvárosok is. Az autók kiszorítására azonban több módszer is létezik, van, ahol egyelőre csak a régebbi autókat, van, ahol a dízelhajtású autókat nem engedik be a belvárosokba, de a parkolási díjak drasztikus megemelése vagy dugódíj bevezetése is célra vezető lehet. Bemutattuk, hogyan szorítaná ki Helsinki és Oslo a személyautókat a belvárosból. Mostani cikkünkben a Portfólió nyomán arról írunk, hegy nem mindenkinek tejföl az élet az USA-ban. Látjuk a pusztítást, amit szélsőségesek elkövettek a legutóbbi G20-as csúcstalálkozó kapcsán Hamburgban, és nem értjük kristálytisztán, hogy mi táplálja a globalizáció/kapitalizmus/demokrácia ellenes indulatokat. Írásunk apró adalék az okok megértéséhez.
A szegényeket az ág is húzza
A legfrissebb, több amerikai egyetem közgazdászai által készített tanulmány szerint a jövedelmei decilisek alsó 10%-ába tartozó átlagos dolgozó relatív bevételi vesztesége 2,5-ször nagyobb volt, mint amennyi veszteséget a legfelső 10%-ba tartozók szenvedtek el a 2008-as válság alatt. Sőt, ilyen különbséget a két jövedelmi decilis között semelyik másik vizsgált válság esetében sem mértek.
A kutatók azt nézték meg, hogy mennyit keresett átlagosan egy 35-55 év közötti dolgozó férfi a válságokat megelőző 5 évben, és mennyit a válságok idején. Az elemzés alapján a szegényebb 10%-ba tatrozó dolgozók kereseti bevételeik 23%-át vesztették el a legutóbbi, 2008-as válság idején, ami több mint kétszerese az elmúlt 40 évben bekövetkező bármely másik válság esetén mért értéknek.
Mindeközben a leggazdagabb 10%-nál mért legutóbbi, 10% alatti kereseti kiesés még a felét sem éri el annak, amit a legszegényebbek elszenvedtek.
(Quartz)