Töretlenül nő a magyar háztartások pénzügyi vagyona: az elmúlt egy évben 7,8%-kal lettünk „gazdagabbak”. Ezen belül a legdinamikusabb továbbra is az állampapír-állomány nő: egy év alatt 27,0%-kal emelkedett az állampapírokban lévő lakossági vagyon, és 2017 eleje sem hozott megtorpanást. Pedig az ÁKK egymás után csökkenti az állampapírok kamatát, és a bankok is kisebb jutalékot kapnak az értékesítésért.
Nemrégiben a „Fidelity: a befektetésre ajánlott vállalati kötvényekből érdemes vásárolni” című cikkünkben arról írtunk, hogy a nagypolitikai események a kötvénypiaci résztvevőknek is okoznak nehézségeket, ráadásul Európában az alacsony volumenű államkötvény-kibocsátások is megnehezítik a befektetők dolgát. Jelen cikkünkben a Portfólió nyomán a lakosság pénzügyi vagyonának gyarapodásáról írunk.
A háztartások bruttó pénzügyi vagyona megközelíti a GDP 130%-át.
Ma tette közzé az előzetes pénzügyi számlákat az MNB, ez alapján a háztartások bruttó pénzügyi vagyona 7,8%-kal nőtt a március végét megelőző egy évben, és megközelíti a GDP 130%-át.
A magyar háztartások pénzügyi eszközeinek éves növekedési üteme
Az elmúlt években némileg visszaesett a növekedés üteme nominál- és reálértéken is, de az említett 7,8%-os ütem megfelel a tavalyi egész éves növekedésnek. Mivel az infláció eközben növekedett, az idei reálnövekedés (ha minden így folytatódik) 5% környékére csökkenhet.
A magyar háztartások pénzügyi eszközeinek megoszlása
A tőzsdén kívüli részvények és részesedések nélkül is megvizsgáltuk a megtakarítások, követelések megoszlását. Az alábbi ábrán látható, hogy az állampapírok aránya hat év alatt közel 3%-ról közel 14%-ra emelkedett, a bankbetéteké viszont 36%-ról 26%-ra csökkent.
Az állampapírok állománya hihetetlen mértékben növekszik
Az elmúlt évek látványos újdonsága, hogy a fő lakossági megtakarítások lényegében stagnálnak. Egyetlen megtakarítási forma lóg ki a mezőnyből: a lakosságnál lévő állampapírok állománya ma már több mint 4,5-szerese a válság elejeinek.
A fenti ábra kicsit „csal”: nem torpant meg az állampapírok növekedése, az utolsó adat csak az idei első negyedéves növekedést mutatja, ami évesítve nagyjából a tavalyi növekedési ütemnek felel meg. Nagyjából másfél éve már több lakossági pénz hever állampapírban, mint befektetési jegyben vagy készpénzben.
Az állampapírok kamatai
Az állampapírok töretlen népszerűsége jól mutatja, hogy a pénzügyi szektor mennyire nem tud mit kezdeni az alacsony hozamkörnyezettel. Annak ellenére állampapírba teszi még mindig a pénzét a lakosság, hogy az ÁKK egymás után csökkenti az állampapírok kamatát (lásd a jelenlegieket az alábbi táblázatban), és a bankok is a korábbinál kisebb jutalékot (1% helyett jellemzően 0,8% a rövid állampapíroknál) kapnak az értékesítésért.