A politikai események a kötvénypiaci résztvevőknek is okoznak nehézségeket, ráadásul Európában az alacsony volumenű államkötvény-kibocsátások is megnehezítik a befektetők dolgát. A Fidelity International londoni konferenciáján elárulták, hogy a vállalati kötvénypiacon mibe érdemes fektetni és kötvénybefektetőként milyen papírokat érdemes tartani, ha a magasabb hozam mellett alacsonyabb kockázatra vágyunk. A globális szinten rekord magas adósságállomány, az öregedő társadalom és a termelékenység alacsony növekedése a fő probléma ma a világon.
Nemrégiben a „Hol éri meg a legjobban állampapírt venni?” című cikkünkben arra hívtuk fel a figyelmet, hogy ha lejárat előtt szeretnénk visszaváltani a papírunkat, egyáltalán nem mindegy, hogy azt bankban vagy a kincstárban tartjuk-e. Jelen cikkünkben a Portfólió nyomán arról írunk, hogy a Bermudai székhelyű Fidelity International londoni konferenciáján milyen tanácsokat adtak a kötvénybefektetésekkel kapcsolatban.
Charles McKenzie, a Fidelity International kötvénypiaci részlegének befektetési igazgatója előadásában a kötvénybefektetőket érintő lehetőségekről beszélt:
- Az előttünk álló választási naptárral nehéz most az európai kötvénybefektetőknek, a francia választások előtt is láthattuk, hogy a francia 10 éves kötvényekkel a német Bundhoz képest meglehetősen voltilisen kereskedtek, a két kötvény hozama közötti különbség azonban a francia választások után elenyésző mértékűre csökkent.
- Az USA-ban kérdés, hogy mit lép majd a Fed, az alacsony foglalkoztatottság alapkamat-emelést indukálna, de a maginflációs várakozások miatt a Fidelity azt várja, hogy kisebb léptékű és lassú kamatemelésre lehet majd számítani a Fedtől.
- Az európai kötvénypiacra visszatérve a szakértő kiemelte, hogy az államkötvény-kibocsátások alacsony volumene úgy tűnik, idén is jellemző lesz. Az eurózónás országok többségénél az idénre tervezett államkötvény-kibocsátás 40%-a már megtörtént, főként hosszú lejáratú papírok piacra dobásával.
- Szerinte három strukturális megoldatlan probléma van jelenleg a világban: a globális szinten rekord magas adósságállomány, az öregedő társadalom és a termelékenység alacsony növekedése.
- A vállalati kötvénypiacra áttérve elmondta, hogy bár ezekkel a kötvényekkel az állampapírokhoz képest magasabb hozamokra is szert lehet tenni, de egyúttal meg kell barátkozni a magasabb kockázattal is. A befektetésre ajánlott cégek értékeltsége pozitív képet fest, de a bóvli kötvényekre ígért hozamprémium már nem olyan meggyőző, így a Fidelity szerint elsősorban a befektetésre ajánlott vállalati kötvényekre érdemes koncentrálni.
- Előadásában a kötvénypiaci szakértő kitért arra is, hogy befektetőként fontos a kötvénybefektetések lejáratig hátralévő átlagos futamidejére figyelni (duration), érdemes eltérő duration-ű kötvényeket tartani a portfólióban a jobb diverzifikáció érdekében. Emellett érdemes lehet az inflációhoz kötött kötvényekben is befektetési lehetőséget keresni.
Fidelity International
A bostoni Fidellity Investment leányvállalataként alakult 1969-ben. 1980-ban függetlenné vált az amerikai anyavállalattól, a főbb tulajdonosai az amerikai céget is alapító Johnson család tagjai, és a menedzsment. Az Fidelity International működési területe Európa, Közel kelet és Ázsia és Dél Amerika, míg a korábbi anyacég Észak Amerikában aktív.
400 befektetési tanácsadóval egyike a legnagyobb befektetési cégeknek a világon, a kezelt vagyon nagysága 279 milliárd dollár. Ügyfelei közé nyugdíjalapok, biztosítók, pénzintézetek, multicégek, és gazdag magánszemélyek tartoznak.