A tíz legnagyobb magyar alap portfóliómenedzserei a teljes magyar befektetési alapokban tárolt vagyon majdnem 40%-áért felelősek, összesen 1749 milliárd forintot kezelnek. Nem kis felelőssége van az alapoknál a szakemberek hozzáértésének, hiszen az alapok többsége aktívan kezelt. Utánajártunk, mi a titka a tíz legnépszerűbb magyar befektetési alapnak.
Nemrégiben a „Benyújtotta Varga az új jogharmonizációs törvényjavaslatot, készülhetnek a befektetők” című cikkünkben a jövő januárban életbe lépő Európai Uniós szabályozásról, illetve a kapcsolódó magyar jogharmonizációs törvényjavaslatról írtunk. A MiFID 2 célja a befektetők védelme mellett az európai pénz-és tőkepiacok átláthatóságának és stabilitásának javítása. A javaslat minden befektető számára előnyös, az alapkezelők számára szigorításokat hoz. Jelen írásunkban a Portfólió nyomán áttekintjük a 10 legnagyobb (legnépszerűbb) befektetési alapot.
Melyek a legnagyobb alapok?
A Magyarországon kezelt befektetési alapokban forgó teljes vagyon közel 38%-át kezeli a legnagyobb tíz magyar alap, összesen 1749 milliárd forintot tartanak a befektetők ezekben az alapokban, miközben a teljes magyar piac körülbelül 4653 milliárd forintot tesz ki.
Magyarország legnagyobb alapja az Erste Ingatlanalapja, 338 milliárd forintos kezelt vagyonnal nemrég előzte meg a másik nagy piaci szereplőt, az OTP Optimát, amely körülbelül 302 milliárd forintnyi befektetői tőkéért felel. Ezt követi harmadik helyen az OTP Ingatlan Alapkezelő legnagyobb alapja, 177 milliárd forinttal.
Érdemes megjegyezni, hogy válság utáni ingatlanalap-likviditási krízis már nem kísérti a befektetőket, hiszen a legnagyobb alapok között három ipari ingatlanokba fektető alap is szerepel, a top 10 alap vagyonának 38%-a csoportosul ezeknek a kezében.
Az alapkezelők szerint mi különbözteti meg az alapokat egymástól
- Az OTP Alapkezelő azt válaszolta, hogy a Tőkegarantált Pénzpiaci alap és az Optima esetében elsősorban a 14, illetve 90 napos tartási idő után életbe lépő tőkegarancia, az abszolút hozamú Supra esetén pedig a vonzó historikus teljesítmény miatt kedvelik ezeket az alapokat a befektetők.
- A Budapest Alapkezelő úgy fogalmazott, hogy a konkurens alapokhoz nagyon hasonló stratégiát követ a Budapest Állampapír alap, úgy tűnik tehát, hogy ennek az alapnak kirívó erénye nincs.
- A CIB Hozamvédett betét alapja alapvetően egy klasszikus likviditási alap, az eszközök egy része viszont hosszabb időre van lekötve.
- Az Erste az Ingatlan Alap népszerűségét a stabilitással és a magas likvid résszel magyarázza, a Kamatoptimumét a kategóriáján belüli magas historikus hozammal, a Megtakarítási alapét pedig az aktív befektetési politikán elért, diverzifikált portfólióval magyarázza az alapkezelő.
- A Magyar Posta Takarék Ingatlan Alap iroda-, és kereskedelmi ingatlanokból és logisztikai egységekből állított össze egy diverzifikált, „A” kategóriás ingatlanokból álló portfóliót az alapkezelő válasza szerint, földrajzi régiók között is diverzifikálnak.
Mekkora az alapok elért hozama?
Az alábbi táblázatban, amely az alapok hozamadatait mutatja (április 24-ig, éven túl évesített számokat láthatunk) látható ez a jelenség: 3-6% között tudtak hozni az elmúlt tíz évben, éves szinten ezek a termékek. Persze az elmúlt években az alacsony kamatkörnyezetben a kockázatkerülő pénzpiaci- és rövidkötvény alapok hozama jelentősen megcsappant.
Hol juthatunk hozzájuk?
- Az OTP pénzpiaci és kötvényalapjaiból az OTP banki hálózatán keresztül (illetve a pénzpiaci alap esetén egy másodlagos forgalmazónál is), míg az abszolút hozamú Suprából a saját csatornán felül prémium- és privátbankokon keresztül is vásárolhatunk.
- A Budapest Állampapír alap értékesítése a lakossági és vállalati üzletágakon keresztül zajlik. Közülük a legnagyobb forgalmat a privátbanki szolgáltatásokat kínáló Money+ üzletágunk biztosítja.
- A CIB Hozamvédett alapját bankfiókon, elektronikus csatornákon és külső forgalmazók segítségével is forgalmazzák, 65-70%-a elektronikus csatornákon keresztül történik.
- Az Erste alapjait elsősorban az Erste Bank lakossági üzletágain keresztül értékesítik.
- A Magyar Posta Takarék Ingatlan Alapot a Diófa Alapkezelő három forgalmazói partnere, az FHB Bank Zrt., a Takarékbank Zrt. és a Magyar Posta Befektetési Zrt. (MPBSZ) értékesíti.
- Ezen kívül egyes alapok befektetési jegyei (pl. az OTP Supra) a tőzsdére is be vannak vezetve.
Hogyan alakulnak a költségek?
Befektetés előtt érdemes megvizsgálnunk a választott termék költségeit is. Az alábbi táblázatban (amely a Kiemelt Befektetői Információk, KIID-ek alapján állt össze) láthatjuk, hogy az alapok többsége nem rontja jelentős folyó költségekkel a befektetéseink hozamát. Érdemes megjegyezni, hogy befektetéskor (a számlavezető intézmény kondícióitól függően) az itt feltüntetett költségeknél olcsóbban, bizonyos esetekben akár ingyen is befektethetünk.
Az egyes alapoknál mekkora az intézményi befektetők aránya?
Az ábráról leolvasható, hogy a vagyon túlnyomó részét a lakosság hozta az alapokba.
(Az OTP adatai csak a saját értékesítési csatornáik forgalmát mutatják.)