Kifutóban van az ETF-divat és újra hódítani kezdenek az aktívan kezelt alapok, részben a diszruptív technológiáknak köszönhetően – véli Hans-Jörg Naumer, az Allianz Global Investors nemzetközi tőkepiaci és tematikus kutatási vezetője. A szakember szerint a volatilitás ellenére a fejlett Európa most rendkívül jó befektetési lehetőséget jelent, főleg az osztalékfizető részvényeket érdemes vásárolni, de Magyarország kilátásai is kedvezők. Naumer A viselkedési közgazdaságtan híve, melynek egyik alaptétele hogy a befektetők nem viselkednek racionálisan.
Nemrégiben a „Az aktívan kezelt vagy a passzív alap hoz többet a konyhára?” című cikkünkben az aktívan kezelt kötvényalapok előnyeiről írtunk. Hans-Jörg Naumer az Allianz Global Investors nemzetközi tőkepiaci és tematikus kutatási vezetője a Portfólio Investment, Wealth and Savings 2017 Konferenciáján előadóként vett részt. Írásunkban összefoglaljuk a Portfólió számára adott interjúját.
Aktív –passzív vagyonkezelés
Hans-Jörg Naumer aktív portfóliókezeléssel foglalkozik, ezért az aktív vagyonkezelésben hisz. Szerinte a lakossági és intézményi befektetők azért teszik a pénzüket – legalábbis részben – indexkövető alapokba, ETF-ekbe, mert ez a befektetési forma olcsó. Persze az, hogy valami olcsó, önmagában nem jelent semmit. A lényeg az, hogy a levont költségek arányban legyenek a szolgáltatás minőségével. Véleménye szerint az ETF-ek népszerűsége most jutott el a csúcspontra, és ezután egy lecsengő trend következik. Persze nem ez a piaci konszenzus, hiszen sok elemző gondolja azt, hogy még mindig van bennük fantázia. Ha viszont a diszruptív technológiákat (a fogalom magyarázatát lásd a cikkünk végén) is bevesszük az elemzésünkbe, egyre világosabb, hogy az ETF-ekbe való befektetés a múltba való befektetést jelenti.
Azt mindannyian tudjuk, hogy a múltbéli hozamok nem jelentenek garanciát a jövőre. Gondoljunk csak a dotkomlufira, mindenki mindenhol túlságosan sok pénzt fektetett a tech-, média- és kommunikációs szektorba, azért, mert azt látták, hogy jól teljesít a szektor, azt viszont nem látták előre, hogy az egész a fejükre fog omlani. Ilyen esetben segített volna a részvények egyedi kiválasztása, a diverzifikáció, a kockázatkezelés, ami a passzív alapoknál nem elérhető. Hasonló volt a helyzet akkor is, amikor a 2008-as válságot okozó pénzügyi szektor részvényeiben volt mindenkinek a pénze.
A ’90-es évekig átlagosan 60 évig volt egy vállalat tagja az S&P 500 indexnek. Manapság ez már csak 12 év, a trend pedig egyre lejjebb megy a diszruptorok (a fogalom magyarázatát lásd a cikkünk végén) miatt, ezért a befektetőknek okosan kell választaniuk, és aktívan menedzselt termékekbe kell fektetniük.
Szintén igaz, hogy nem minden portfóliómenedzser tudja elérni még a benchmark hozamot sem. Az ügyfél felelőssége, hogy jól válasszon magának aktívan kezelt alapot. Vannak olyan alapkezelők, akik kifejezetten jól teljesítenek hosszú távon is. Ez függ a vagyonkezelő tudásától, tapasztalatától és az elemzések minőségétől is, amelyeket használ.
Az alapkezelőknél hatalmas vagyon összpontosul, a számítógépek segíthetnek a portfóliómenedzsereknek elemezni, folyamatokat érzékelni, rendszerezni, de még messze vagyunk attól, hogy valaki az otthoni laptopján is futtatni tudjon egy olyan programot, ami teljes egészében átveszi egy vagyonkezelő munkáját.
Naumer nagy rajongója a viselkedési közgazdaságtannak, ennek az egyik alaptétele, hogy a befektetők nem viselkednek racionálisan. Ha pedig a befektetők nem racionálisak, a piacok nem működhetnek hatékonyan. Emiatt pedig rengeteg lehetősége van a portfóliómenedzsereknek benchmark feletti hozamot, alfát generálni.
Milyenek a politikai kilátások?
A francia közvélemény-kutatások alapján Le Pen nem olyan népszerű, várhatóan a második fordulóban ki fog kapni. Persze sosem lehet tudni. Tegyük fel, hogy elnök lesz. Ebben az esetben is nagyon elszigetelt lesz majd, az országnak lesz egy olyan elnöke, aki nem rendelkezik parlamenti fölénnyel, a Nemzeti Front kisebbségben marad. Éppen ezért nehéz lesz bármilyen markáns változást véghez vinnie a parlament támogatása nélkül, nem fogja tudni minden elképzelését megvalósítani. Ennek ellenére, ha mégis megválasztanák, a bizonytalanság kétség kívül jelentősen megnő. Összességében ez a francia gazdaságnak, sőt egész Európának árthat.
Donald Trump valószínűleg képes lesz elfogadtatni a várva várt adócsomagját. Viszont nemcsak az adócsomagra érdemes figyelni, hanem a keynesi deficitpolitikájára is, ugyanis többek közt azzal akarja újra naggyá tenni Amerikát, hogy az államadósságot jelentősen megnöveli. Reformjainak egy részét biztos akadályozza, hogy pár napja Amerika elérte az adósságplafont. Trumpnak ahhoz, hogy valóban meg tudja valósítani a reformjait, egy csomó nyilvános intézményt, iskolát, múzeumot be kell majd zárnia. Nem fog tudni mindent megvalósítani, amit tervezett.
Melyek lehetnek a hosszú távon sikeres befektetések?
Naumer nem szívesen fektet közvetlenül részvényekbe, inkább az alapokban hisz. Szerinte az európai osztalékfizető, blue chip részvényekben van most fantázia, emellett a fejlett piaci tech-részvények jelenthetnek hosszú távon is jó befektetési lehetőséget.
Az európai picokon számíthatunk a volatilitásra, a francia, német választások és az olasz reformok lassulása bizonytalanságot hoz. Nem érdemes szem elől téveszteni a deglobalizációt és Donald Trumpot sem. Az infláció viszont újra beindul, az árak emelkednek, amíg az államadósságot az EKB-pénznyomda finanszírozza, és ha a jelenlegi növekedési kilátások fennmaradnak, akkor kedvező lesz a környezet az európai részvények számára. Nyilván megvannak a kockázatok és volatilitás várható, de most érdemes lehet kockázatosabb, európai eszközökbe fektetni.
Az orosz részvénypiac alakulása rendkívül szorosan összefügg az olajárakkal, ez pedig nem jó, mert nem annyira diverzifikált, mint kellene lennie. Hosszú távon pedig szerinte rendkívül rosszak az orosz piac kilátásai. Oroszország ráadásul egy rendkívül nagy demográfiai problémával is küzd, itt pont a rövid átlagos várható élettartam a probléma.
Magyarországon számos cég termel az európai piacra, így Európa várható jó teljesítménye kihat Magyarországra is. Persze ha túlságosan felerősödik az EU-ellenes retorika az országban – más országokhoz hasonlóan -, ez komoly tőkekiáramlást okozhat. A deglobalizációnak minden magyar a vesztese lehet.
Befektetéseinknél érdemes kockázatot vállalni
Naumer szerint leginkább azt kell tudatosítani az emberekben, hogy anélkül nem lehetnek vagyonosak, hogy nem kockáztatnak.
Arra nem kapsz kockázati prémiumot, ha bankszámlán tartod, vagy esetleg állampapírokba fekteted a pénzed. Persze fontos a diverzifikáció is, de kockázatot is kell vállalni, a kettő tökéletes elegyét alkotják a befektetési alapok.
Kifizetődő kockázatot vállalni, mert pl. az amerikai piacon gyakorlatilag az elmúlt 200 alig volt olyan 30 éves befektetési ciklus, ahol az állampapírokat nem teljesítették túl a részvények. Hosszú távon a kockázat mindenképpen az előnyös. Persze diverzifikálni mindenképpen szükséges, sosem érdemes csak egyféle eszközosztályban tartani a pénzt és érdemes osztalékra is játszani, ami szintén simítja az árfolyamkockázatot.
Az embereket oktatni kell, itt jön be a tanácsadás és a kellően egyszerű, érthető termékek fontossága. Fontos, hogy az embereknek meg kell érteniük a különbséget a befektetés és a spekuláció között. A legjobb persze az, ha valaki folyamatosan figyeli a piacot, a híreket és a grafikonokat. Ha pedig befektetünk, mindig hozzunk létre stratégiát és aztán bármi történik, tartsunk ki mellette. Volatilitás mindig is volt, mindig is lesz, nem kell vele foglalkozni. A lényeg, hogy a piacon maradjon a pénz.
Mi a diszruptor, a diszruptivitás jelentése
A gazdaságban a diszruptor az, aki izgalmat kelt, változást hoz, a diszruptivátás a változás. Az amerikai CNBC negyedik éve közli az 50 általa legfontosabbnak tartott disztruptor cég listáját. Összességében ez az 50 cég 41 milliárd tőkével rendelkezik, és piaci értékük meghaladja a 242 milliárd dollárt a PitchBook (2007-ben Amerikában alapított gazdasági-pénzügyi elemző cég, több mint 600 alkalmazottal, 1800 ügyféllel) adatai szerint. Íme, a CNBC 2016 os diszruptor listája: