Nem igaz, hogy a passzívan kezelt alapok a legtöbb esetben jobban teljesítenének, mint az aktívan kezelt társaik – legalábbis ezt állítja a kötvényalapokkal kapcsolatban a Pimco egy friss blogbejegyzésében. A bejegyzést író Jamil Baz portfóliómenedzser szerint az aktív alapok és az ETF-ek több időtávon is jobb teljesítményt értek el, még a díjak levonása után is. Az új kötvényeket általában vonzó árazással dobják a piacra.
Nemrégiben a „Semmi ok a pánikra, de két év múlva ismét jöhet a rettegett recesszió” című cikkünkben arról írtunk, hogy Juscsák György, a JP Morgan értékesítési vezetője szerint két év múlva recesszió köszönthet be az Egyesült Államokban, hatalmas, pánikszerű összeomlásra viszont nem kell számítanunk. Jelen cikkünkben összefoglaljuk, hogy mit ír Jamil Baz a PIMCO ügyvezető igazgatója és a globális ügyfél analízis részleg vezetője az aktívan kezelt kötvényalapok előnyeiről.
Jobb teljesítményt érnek el az aktívan kezelt kötvényalapok
A Pimco friss blogbejegyzése szerint az aktívan kezelt kötvényalapok és az ETF-ek (Exchange Traded Fund rövidítése, azaz Tőzsdén Kereskedett (befektetési) Alap ) 1, 3, 5, 7 és 10 éves időtávon is jobb teljesítményt értek el a passzív versenytársaikhoz képest a díjak levonása után. A vizsgált aktív kötvényalapok 63%-a felülteljesített az elmúlt 5 évben, miközben az aktívan kezelt részvényalapok többsége ugyanezen az időtávon már nem tudott jobb hozamokat felmutatni. Az aktív részvényalapok közül ugyanis csak 43% tudta felülteljesíteni passzív társait az elmúlt 5 évben.
Forrás: blog.pimco.com
A kötvénypiac sajátosságai
A Pimco szerint az aktívan kezelt kötvényalapok jó teljesítménye a kötvénypiac unikális szerkezetével magyarázható, vagyis például azzal, hogy:
- a nem gazdasági befektetők (pl. jegybankok, biztosítók) birtokolják a 102 ezer milliárd dolláros globális kötvénypiac nagyjából 47%-át, és ők általában nem az alfa (egy alap alfája a benchmark indexet meghaladó többlethozam) miatt vannak a piacon, így annak kiaknázása megmarad a portfóliómenedzsereknek
- a kötvényindexek összetétele gyakran változik, az aktív befektetők pedig ezeket a változásokat próbálják előre jelezni és profitálni belőlük
- a részvényektől eltérően a kötvényeknek van lejárata, ez pedig nagyobb mozgásokat eredményez a kötvénypiacon. Az új kötvények a teljes kötvénypiaci kapitalizáció mintegy 20%-át teszik ki, szemben a részvénypiaci 1%-kal, és ezeket az új kötvényeket általában vonzó árazással dobják a piacra. Csakhogy ebből a passzív befektetők többségre többnyire nem részesül, miután ők egy-egy kötvényindexhez való csatlakozás alkalmával vesznek ezekből a kötvényekből, a kibocsátásról lecsúszva.
Tények a Pimco-ról
- 1971-ben alapították a céget
- Világszerte 12 kirendeltségük működik, beleértve Londont, Münchent, Milánót és Zürichet.
- Európában 1997 óta vannak jelen
- $1,510 ezer milliárdnyi vagyont kezelnek világszerte (2017 március)
- €505.5 milliárdnyi vagyont kezelnek Európában (2017 március)
- 2 150 alkalmazottjuk van
- 650+ globális befektetési tanácsadójuk van
A Pimco Missziós üzenete:
Globális befektetési tanácsadó cég vagyunk, 11 országban több mint 2200 alkalmazottal, egyedül arra fókuszálunk hogy ügyfeleinknek minél jobb kockázatkezelést és hozamot biztosítsunk.