A hazai önkéntes nyugdíjpénztárak több mint 6 százalékos reálhozammal, 10%-kal bővülő egy főre jutó vagyonnal és 1166 milliárd forintos összvagyonnal zárták a tavalyi évet. Az egészség- és önsegélyező pénztárak több mint 8 millió alkalommal fizették a pénztártagok által igénybe vett szolgáltatásokat.
Nem régiben a „Kisokos: A GDP-ről, a világ háztartásainak összvagyonáról, a részvénytőzsdékről” című cikkünkben számos érdekes tényre és összefüggésre hívtuk fel olvasóink figyelmét. Most a prosperáló önkéntes pénztárakról adunk egy rövid összefoglalót.
Kravalik Gábor, az ÖPOSZ elnöke a szövetség mai sajtótájékoztatóján pénztárak tavalyi évével kapcsolatban az alábbiakat emelte ki:
- Az önkéntes nyugdíjpénztárak átlagosan 6,31%-os reálhozamot értek el. Az összvagyonuk éves összevetésben 9%-kal, 1166 milliárd forintra nőtt. A vagyonnövekedés az egyéni befizetések növekedésének és a jó reálhozamoknak köszönhető.
- Összességében a taglétszám enyhén csökken, mert a nyugdíjszolgáltatást igénybe vevők száma meghaladja az újonnan belépőkét. Nőtt az egyéni belépők száma.
- Az egy pénztártagra jutó átlagos vagyon december végén meghaladta az 1,1 millió forintot, ami 10%-os növekedésnek felel meg. Ilyet legutóbb 2012-ben, illetve 2013-ban lehetett mérni.
- Az egyéni befizetések aránya nőtt 2016-ban is az önkéntes pénztáraknál. Tavaly összesen több mint 72 milliárd forintot fizettek be számláikra a tagok, ami 11%-kal haladja meg az egy évvel korábbi összeget. Különösen év végén élénkült meg a megtakarítási kedv, az előző negyedévhez mérten a tagok megduplázták befizetéseiket. Az utolsó negyedévben az egyéni és munkáltatói hozzájárulások együttes összege 40 milliárd forintra rúgott, ami 70%-kal haladta meg a 2016 harmadik negyedévében befolyt összeget.
- Az egészség- és önsegélyező pénztárak is népszerűek voltak tavaly, az egyéni befizetések itt éves összevetésben 16%-kal emelkedtek, bár a munkáltatók ezzel párhuzamosan némiképp háttérbe szorultak és közel 3%-kal kevesebb tagdíjat vállaltak át, mint egy évvel korábban. A pénztárszövetségi összefoglaló szerint a tagi befizetések jelentős része itt is a nagy befizetési hajrában, év végén folyt be.
- Az egészségpénztárak összesített vagyona 51,5 milliárd forintra nőtt, ami fejenként átlagosan 62 ezer forint egészségre szánt megtakarítást jelent.
Kravalik a munkáltatói szerepvállalás fontosságát hangsúlyozta, és igen jó hír az is, hogy fokozódik az egyéni tudatosság. Kiemelte, hogy a készpénzcafeteria egy részének nyugdíj-megtakarítási termékbe való elhelyezésével érezhető mértékben növelhető a megtakarítás.