2016-ban 56 milliárddal nőtt az abszolút hozamú alapok vagyona, annak ellenére, hogy összesen közel nettó 3 milliárdot vontak ki a befektetők. Igaz a mondás: nagyobb hozam nagyobb kockázatot jelent.
Jelentős vagyonnövekedés az abszolút hozamú alapoknál
Az abszolút hozamú alapok a piaci környezettől függetlenül igyekeznek pozitív hozamot elérni a befektetőknek, kiindulópontként többnyire a kockázatmentes hozam meghaladását tekintik. Az abszolút hozamú alapokat kezelő szakemberek a befektetési lehetőségek széles tárházából válogathatnak a célul kitűzött hozam eléréshez vagy a referenciahozam meghaladásához. Az alapokat kezelő profiknak természetesen nincs könnyű dolguk, mivel kedvezőtlen vagy turbulens piaci helyzetekkor is a pozitív hozamcélt kell szem előtt tartaniuk a portfólió összeállításakor úgy, hogy eközben az alap se vállaljon túlzottan nagy kockázatot.
A 2015-ös december végi 736 milliárd forinttal szemben tavaly november végére már több mint 792 milliárdot kezeltek a hazai abszolút hozamú alapokban, ami 7,6%-os növekedést mutat közel egyéves időtávon, annak ellenére, hogy novemberig összesen közel 3 milliárd forint áramlott ki ezekből az alapokból.
Korábban a ”Nyugdíjra gyűjtesz? I. rész. Válassz abszolút hozamú alapot” című cikünkben írtunk az abszolút hozamú alapokról.
A továbbiakban csak az abszolút hozamú alapok lakossági sorozatairól lesz szó.
30% feletti hozamok is előfordultak
A tavalyi piaci bizonytalanságok ellenére az abszolút hozamú alapok jól vizsgáztak, az egyéves időtávon értelmezhető hozamokkal rendelkező alapok 82%-a tudott pozitív hozamot elérni 2016-ban.
A legjobban teljesítő 15 lakossági abszolút hozamú alap közé az OTP 8 alapjával is be tudott kerülni, az első három helyet is OTP-alapok foglalják el, köztük a tavaly legjobban teljesítő EMDA 39%-os hozammal. Az OTP mellett concorde-os alapokat is szép számmal lehetett találni a legjobban teljesítő 15-ben, emellett egy-két aegonos és marketprogos alap is felfért a listára.
Hogy lássuk mekkora a kockázata az alapválasztásnak, megmutatjuk a 15 legrosszabb éves teljesítményű alapot is.
Mire jó a Sharpe mutató?
A hozamokat önmagukban figyelni nem feltétlenül bölcs lépés, érdemes emellett azt is megnézni, hogy az adott teljesítményt az általunk kiválasztott alap milyen szórás mellett érte el.
Azt pedig, hogy egységnyi szórásra vetítve a kockázatmentes hozamhoz képest mekkora többlethozamot ért el egy alap, a Sharpe-mutató tudja megválaszolni. Kockázatmentes hozamként az RMAX indexet figyelembe véve, hároméves időtávon a Concorde-os Citadella alap teljesített a legjobban 2-es Sharpe-mutatóval. Ezt követte az Aegon Alfa R sorozata, majd az Aegon MoneyMaxx R sorozata, de lényegében az első tíz helyen a Concorde-os és aegonos alapok váltják egymást.
A 94 vizsgált alap közül 46-nak volt hároméves időtávon értelmezhető hozam- és szórásadata, ezek közül 31-nek volt pozitív Sharpe-mutatója, amely 67%-os arányt jelent.