Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége konferenciáján szóba került az önkéntes nyugdíjpénztárak által elért kiemelkedő hozam, és a cafeteriarendszer átalakítása is.
Való igaz, a munkavállalók kiemelten fontosnak gondolják az öngondoskodást, de sajnos sokan vannak, akik anyagi okokból kifolyólag nem engedhetik meg maguknak. A cafeteriarednszeren keresztül a munkáltatók eddig kedvezményes adóteher mellett adhattak támogatást nyugdíjpénztári vagy egészségpénztári tagsághoz.
2017-től 50%-ra nő az ilyen juttatások adóterhe, így már sok munkáltatónak nem lesz lehetősége támogatni az öngondoskodást. Erről a témáról bővebben beszámoltunk, a „A 40 Plusz bemutatja: nyugdíj terhek a munkaadó szemszögéből” című írásunkat.
Az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) úgy véli, a jövőben is szükség lenne arra, hogy a munkáltatók kedvezményes adózás mellett támogathassák az önkéntes nyugdíjpénztári és egészségpénztári tagsággal rendelkező munkavállalók öngondoskodását.
Az ÖPOSZ korábbi felmérésének eredménye:
A dolgozók 46%-a tervezi, hogy részben, vagy teljes mértékben kiegészíti az adóteher növekedése miatt kieső munkáltatói hozzájárulást.
Sajnos a nyugdíjpénztári tagok esetében 12%-os, az egészségpénztári tagoknál 32%-os azoknak az aránya, akik nem tudják majd fizetni a korábbi munkáltatói hozzájárulást.
Az ÖPOSZ kutatásai szerint a pénztártagok legfontosabb céljai között szerepel a nyugdíjra és egészségügyi kiadásokra való felkészülés. Hardy Ilona az ÖPOSZ elnöksége tagja elmondta, hogy a pénztári szektor egyik legfontosabb célja a pénztári megoldások előnyeinek tudatosítása és a pénztári megtakarítók számának gyarapítása – írta meg a Pénzcentrum. Ennek a célnak az elérésével a nőni fog a pénztári vagyon, így a tagok megalapozhatják a biztosabb jövőjüket, legyen szó egészségről vagy a nyugdíjról. A kutatás alátámasztja, hogy a munkavállalók körében bőven van tere a pénztári megoldásokat érintő bővülésnek.
Hogyan viszonyulnak a munkavállalók a nyugdíjcélú megtakarításhoz?
A nyugdíjcélú megtakarítások közül az önkéntes nyugdíjpénztári tagság a legfelkapottabb megtakarítás, mégis jelenleg csak a munkavállalók 24%-a rendelkezik önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítással. Érdemes megjegyezni, hogy a korábbi időszakokhoz képest nőtt az arány: a 2016 elején a munkavállalók 22, 2015 őszén pedig 19%-nak volt ilyen nyugdíjcélú megtakarítása. Szintén kedvezőnek tartja az ÖPOSZ, hogy a munkavállalók 47%-a nyugdíjpénztári megtakarítást tartja legköltséghatékonyabb megoldásnak, azaz ár/érték arányában ez a legkedvezőbb öngondoskodási forma.
Az egészség is nagyon fontos!
Az egészségügyi kiadásokra való megtakarítás áll a második helyen a munkavállalóknál. Bár a kutatás szerint hiába áll ez a dobogó második fokán, ugyanis a munkavállalók csupán 29%-ának van egészségügyi megtakarítása. Az egészséget célzó megtakarítási formák közül az egészségpénztár a legnépszerűbb.