2017-től változnak az önkéntes nyugdíj és egészségbiztosítási pénztárakra vonatkozó munkáltatói közterhek. 34,51%-től 49,98%-ra emelkednek. Vajon ez milyen hatást gyakorol a rendszerre?
A dolgozókról való gondoskodási rendszert addig faragták, míg el érte az a szintet, hogy stabilan működött, és el kezdett csökkeni azok száma, akik nem nyújtottak ilyen hosszú távú juttatási elemet. – nyilatkozta a Portfolio-nak Fata László, a Personal Hungary Emberierőforrás-menedzsment Szakkiállítás bérek és juttatások területének szakértője.
A szakember részt vett egy kutatásban, amelynek keretében 219 munkáltatót kérdeztek meg arról, hogy az adókörnyezet 2017-re várható változása, miként befolyásolja a munkáltatói gondoskodás piacát.
Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok megnyugodhatnak.
A kutatás adataiból kiderült, hogy a munkavállalói állomány 58%-ának van lehetősége arra, hogy a közterheket is tartalmazó (bruttó) cafeteria keretből önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulásban részesüljenek. Ez a lehetőség 2017-ben is megmarad a tervek szerint, változatlan volumen mellett. Tehát az a munkavállaló, aki a munkáltatója segítségével kezdte meg az ilyen célú takarékoskodást, az 2017-ben is folytathatja azt. Viszont 11%-ról 24%-ra nő azok aránya, akiknél nem fog szerepelni ez a pénztári lehetőség a juttatások között. A növekedés annak terhére valósul meg, hogy 15%-ról 6%-ra csökkenhet a nettó juttatásként való kiadást választók csoportja.
Sajnos az egészségpénztárt használók köre is zsugorodni fog.
A kutatási eredményekből arra lehet következetni, hogy az egészségpénztári hozzájárulás munkáltatói megítélése is hasonló képet fog mutatni, mint az önkéntes nyugdíjpénztáré. 2016-ban és 2017-ben a bruttó cafeteria keretben 63% kínálja ezt a lehetőséget, addig a nettó keretet kínálóknál 10%-kal csökkenhet a juttatást igénybevevők aránya. Emellett 11%-kal nőhet azok csoportja, akiknél 2017-re a tervek szerint nem szerepel ez a juttatás a kínálati palettában. Míg a megelőző években csökkent a gondoskodást célzó juttatásokat megszüntetők száma, jövőre kicsivel 10% fölé tehető az ilyen döntést fontolgató cégek aránya, plusz a juttatást bevezetők száma is csökkenhet 2017-re.
Pozitív tendencia
Jó hír, hogy a növekvő pénztári terhek mellett folyamatosan csökken azok száma, akik nem rendelkeznek gondoskodást célzó juttatásokkal. Továbbá folyamatosan nő azok száma is, akik kidolgozták, finomították a gondoskodó juttatási rendszerüket. És ez a rendszer már stabilan működik, mi több ezen jövőre sem kívánnak változatni. Ezen gondoskodó cége aránya 2017-re várhatóan már 40% fölött lesz.