Egy év alatt ingatlanalapokkal akár 4%-os hozamot is el lehet érni, ez kedvezőbb, mint amit jelenleg az állampapírok kínálnak.
Az ingatlan alapoknak három költsége van:
- Tranzakciós költség: ezt vételkor és eladáskor kell fizetni. Egyébként ezt forgalmazótól függően meg is lehet spórolni.
- Folyó költségek: ezekkel korrigálják az alapok árfolyamát.
- Büntetőjutalék: Ezt abban az esetben kell fizetni az alapkezelőknek, ha bizonyos időszakon belül kiszállunk az alapból, ebben ez esetben még a visszavásárlásnak is vannak költségei.
Kik milyen költségekkel dolgoznak
A lakosság közvetlenül (nem más alapokon, vagy társaságok részvényein keresztül) ingatlanokba fektető alapokba tudja befektetni a pénzét. Az ilyen alapok közül a legmagasabb folyó költséget a 25 millió forintos befektetési korláttól elérhető, az UniCredit által forgalmazott Európa Ingatlan alap fizetteti meg. A legalacsonyabb folyó költséget az Erste Euro ingatlanalapja dolgozik, bár itt a legmagasabb a büntetőjutalék.
Magas költséges magas hozamok
Egyéves hozamokat figyelve megéri az Európa alapjának többletköltségét megfizetni, ugyanis ez hozta a legtöbb pénzt. Hároméves időtávon pedig az OTP Ingatlan alapja a vezeti a hozamlistát. Az alapok egyéves futamidő alatt általában kedvezőbb hozamot értek el, mint az éves futamidejű Kamatozó Kincstárjegy. Az említett állampapír tavaly ilyenkor 2,75%-os kamatot fizetet, ami azóta 2,25%-ra csökkent.