A magyarok megtakarítási céljait mérte fel a K&H. Az eredményből kiderül, hogy 2012 óta nagyon felértékelődött az általános megtakarítás, illetve a gyermekek életkezdésének segítése.
Mielőtt ismertetnénk a felmérés részleteit, természetesen kíváncsiak vagyunk arra, hogy Ön, kedves olvasó mire gyűjt.
{N50JS}
Több célra is spórolok egyszerre
Íme, a felmérés részletei:
A prémium lakossági befektetők körében kevésbé jellemző a konkrét megtakarítási cél, ők inkább biztonsági tartalékot szeretnének képezni. Ám a gyermekek jövőjéről való gondoskodás nagymértékben felerősödött az elmúlt években. Annak érdekében, hogy elérjék ezeket a célokat, jellemzően évente néhány alkalommal növelik megtakarításaikat.
Mit mondanak a számok:
Első helyen az általános tartalék képzés áll, a felmérésben részvevők 77%-a képez ilyen pénzalapot az esetlegesen bekövetkező váratlan események miatt. A 77% jelentős szám, ugyanis ez négy évvel ezelőtt csak 28% volt.
Az általános tartalék képzés után a nyugdíjas évekre gyűjtenek a legtöbben, valamint a gyermekek jövőjének támogatása miatt indítanak különböző befektetéseket. (mint például lakás vásárlás, iskoláztatás)
Miért fontos az, hogy ki, milyen céllal takarít meg?
Zobor Zsuzsanna, a K&H Alapkezelő vezérigazgatója a Pénzcentrumnak elmondta, hogy azért fontos megismerni a megtakarítások célját, mert így jobban fel lehet mérni a vállalható kockázatokat és a befektetési időtávot. Ennek mentén lehet kialakítani az egyedi befektetési stratégiát, amely a portfólió összetételét meghatározhatja.
Milyen gyakran növelik a befektetett tőkét a megtakarítani vágyók?
A kutatásban résztvevő prémium, azaz az átlagnál magasabb megtakarítással rendelkező magánbefektetők úgy nyilatkoztak, hogy folyamatosan növelik befektetésük értékét, és évente több alkalommal is ránéznek a félretett összegre. Tehát, a megkérdezettek jellemzően évente néhány alkalommal gyarapítják megtakarításaikat, és minden hatodik befektető teszi ugyanezt havi rendszerességgel.
A megkérdezettek 13%-a úgy nyilatkozott, hogy évente egy alkalommal tesz hozzá a már meglévő megtakarításához és mindössze 12% az, aki nem növeli a korábban félretett összeget.
A szakértő úgy véli, hogy a rendszeresség és a gondos odafigyelés nagyon fontos, mivel az egyéni igényekhez és ajánlásokhoz igazított portfólió gyümölcse hosszú távon a jó eredmény.
Kis segítség azoknak, akiknek nehezen megy a spórolás
Ha ön ebbe a kategóriába tartozik, akkor valószínűleg segítségére lesz „A spórolás pszichológiája” című írásunk.
Mi lehet az oka a rossz pénzügyi helyzetének? Az alacsony fizetés, a magas árak és adók? Ezek meghatározó tényezők, de mi a helyzet az emberi tényezővel? Lehet, hogy először magunkban kellene keresni az okokat.