Mi lehet az oka a rossz pénzügyi helyzetednek? Az alacsony fizetés, a magas árak és adók? Ezek meghatározó tényezők, de mi a helyzet az emberi tényezővel? Lehet, hogy először magunkban kellene keresni az okokat.
A komolyabb befektetésekről tudatosan döntünk, a mindennapi vásárlásról már korántsem. Pedig ezen a téren sem árt az átgondoltság. Vizsgáljuk meg, milyen pszichológiai folyamatok és motivációk húzódnak meg akár a legapróbb gazdasági döntés mögött. Cikkünkből kiderül miket érdemes átgondolnia annak érdekében, hogy sikeresebben gazdálkodjon a pénzével.
Nézzük meg hogyan gazdálkodtak a szülők
Furcsa, de a pénzügyek területén is nagyon sokat számít, mit hozunk otthonról. Az emberek már gyerekkorban találkoznak pénzkezelési mintákkal. Ezek nagymértékben befolyásolhatják, hogy milyen esélyekkel indulnak az életben. Felmérésekből kiderül, hogy azok, akik jelentős hitelkártya adósságot halmoznak fel, azoknál többnyire a szüleik is hasonló gondokkal küzdöttek.
Fontos átgondolni, Ön melyik szülőre vagy családtagra hasonlít költekezési szokásait tekintve, és ez előnyös-e, illetve összeegyeztethető-e a jövőbeli terveivel, céljaival.
javasolja Mihály Nikolett gazdaságpszichológus, egyetemi adjunktus.
Próbáljunk tanulni a pozitív példákból
A szülők pénzköltési szokásain túl hasznos lehet, ha másokét is megfigyeljük. Olyanokét, akik hatással lehetnek ránk. Ilyenek lehetnek a barátok vagy munkatársak. Ha belevágunk, figyeljünk arra, nehogy eluralkodjon rajtunk az irigység. Mihály Nikolett szerint fontos, hogy ne másoknak próbáljunk megfelelni, hanem saját szükségleteink és lehetőségeink alapján ítéljük meg, fejlesszük magunkat. Célszerű keresni egy példaképet, aki láthatóan jól menedzseli a pénzügyeit.
Vajon boldogít a pénz? Íme a pszichológia válasza.
Ez a közhely igaz lehet, ha elfogadjuk azt az állítást, hogy a pénzzel megvásárolható termékek és szolgáltatások boldogítanak. A kérdés inkább úgy hangzik, hogy boldogabb e az, akinek több pénze van? Orvosi vizsgálatokkal alátámasztható, hogy az örömérzet az izgalmi állapotunk változásából fakad. A pénzhez való viszonyunk esetében is létezik ilyen állapotváltozás. Ezt úgy kell érteni, hogy a költekezés egyfajta jutalmazás szerepét tölti be. Érthető, ha az ember törekszik egy bizonyos életszínvonal megteremtésére. Ha valaki önmagáért gyűjt pénzt, és nem azzal a céllal, hogy a megspórolt pénz segítségével építse a személyiségét és az életét, vagy nem osztja azt meg másokkal, akkor már nem egy egészséges hozzáállásról beszélünk.
Az nem megtakarítás, ha valami marad hó végére?
Legyenek olyan célkitűzéseink, amelyek hozzásegítenek a tudatos pénzkezeléshez.
Milyen távlatokban érdemes tervezni a pénzügyekkel kapcsolatban? A szakértő szerint elsősorban havi szinten, mivel ez reálisan tervezhető és jól átlátható időtáv. Ehhez nyújt segítséget a havi költségvetés vezetése, a bevételekkel és kiadásokkal.
A tudatos spórolás lépései:
- Tűzzünk egy célt. Például minden hónapban félreteszem a fizetésem 10 vagy 20%-át.
- Már hónap elején el kell különíteni ezt az összeget.
- Fel kell venni a kiadások közé.
Így semmi plusz nem marad hó végére. Nagyon fontos, hogy a mindenki az anyagi helyzetére szabja a célt.
Amennyiben a havi költségvetési terv végrehajtása rutinszerűvé vált, akkor jöhet az éves, ötéves terv elkészítése. Ezekhez azonban szükség lesz megfelelő pénzügyi önismeretre és gazdasági ismeretekre.
A pénzügyi célkitűzéseinket mindig az élethelyzetünkhöz igazítsuk. Családosok vagyunk, vagy egyedülállók, van e gyerünk, stb. Minden élethelyzetben mások a pénzügyi tervezés befolyásoló tényezői.
Milyen a személyiséged?
Alapvetően a pszichológia két személyiségtípust különböztet meg:
- Belső kontrollos személyiség: elsődlegesen a személyiségén és a viselkedésén múlnak a pozitív vagy a negatív életesemények. Az ilyen típusú ember könnyebben birkózik meg a pénzügyi nehézségekkel, de fontos, hogy nem ez az egyetlen pszichológiai-emberi tényező, ami befolyásolhatja a gazdasági döntéseket.
- Külső kontrollos személyiség: a külső körülmények irányítják, ezek erősebb befolyásoló erővel bírnak, és ez igaz az egyén gazdasági helyzetére is. A külső kontrollos személyiség ezért nehezebben lép ki egy pénzügyi válságból. Ugyanis nem érzi magáénak az irányítást, és nehezebben tesz lépéseket a javulásért.
Pénzkezelés és párkapcsolat
A párkapcsolatokban fontos kérdés lehet a pénzkezelés. Szerencsés, ha az ember olyan kapcsoltban él, ahol az egyik fél spórolós a másik fél költekezőbb. Optimális esetben így a felek kölcsönösen kiegyenlítik egymást, és együtt jól tudják kezelni a pénzügyeket.
A gazdaságpszichológus szerint ezen a területen is létezik nemi sztereotípia. A nők jobban figyelnek a leárazásokra, a mindennapi költségek csökkentésére, a férfiak inkább a hosszabb távú tervezésben és a nagyobb beruházásokban törekszenek tudatos döntés meghozatalára.
Fontos, hogy a párkapcsolatban az egyensúly, vagy a nemi szerepek elosztása megvalósuljon. Ugyanis, ha ez nem történik meg, konfliktusok adódhatnak. Ezért a párok ne kerüljék a pénzügyi nézeteltéréseik tisztázását, és törekedjenek a közös nevező megtalálására.