Sajnos az elmúlt időszakban megismertük a szót, brókerbotrány. Ezért most megmutatjuk milyen szervezetek védik befektetésünket. Elsőnek ismerje meg a BEVA-t.
A Befektető-védelmi Alap (BEVA) 1997 óta létezik és kártalanít, ha beüt a krach. Tehát a BEVA egy olyan intézmény, amely a befektetési szolgáltatók esetleges bedőlése esetén bizonyos összegig kártalanítja a befektetőket.
Kik a Befektető-védelmi Alap tagjai?
- befektetési szolgáltatók
- hitelintézetek
- befektetési vállalkozók
- befektetési alapkezelők – portfólió kezelők
Abban az esetben, ha a szolgáltató, aki a befektetésünket kezeli, valamilyen oknál fogva fizetésképtelenné válik, és nem tudja számunkra a befektetésünket hozamostul kifizetni, akkor a BEVA fog kártalanítani minket.
Hogyan működik a kárrendezés?
Egymillió forintig 100%-ig megkapjuk a követelésünket készpénzben, a felett pedig a befektetett összeg 90%-t kapjuk vissza. Plusz jó hír, hogy hozamunkról sem kell lemondanunk. Azt, hogy a hozamból mennyit tudnak számunkra kártalanításként kifizetni, 180 nap átlagárfolyama alapján számolják ki.
Miből kártalanít minket a BEVA?
Az alap vagyonát a tagok befizetései képezik. Minden tagnak egy egyszeri csatlakozási díjat kell fizetnie, továbbá a kötelező éves befizetésnek is eleget kell tennie. A tagság során befolyt összeget a BEVA vagyonkezelője, az Államadósság Kezelő Központ befekteti, kizárólag állampapírokba. Ez a pénz és befektetés képezi a kártalanítás fedezetét. Amennyiben a BEVA vagyona nem lenne elegendő a károk rendezésére, úgy a BEVA a tagjaitól extra (az éves tagdíjon felüli) befizetéseket kér.
A térítés maximális határa 2016. január elseje előtt 20 ezer euró volt (mintegy 5 millió 800 ezer forint), 2016 januártól pedig 100 ezer euróra (körülbelül 30 millió forintra) emelkedett.
Hogyan jutunk hozzá a kártérítés összegéhez?
Abban az esetben, ha kártalanításra jogosultak vagyunk, továbbá helyesen és hiánytalanul kitöltöttük az igénybejelentő lapot, akkor a BEVA a bejelentéstől számított 90 napon belül elbírálja az ügyünket. Az elbírálást követően az alapnak további 90 nap áll rendelkezésére, hogy készpénzben kifizesse a kártalanítás összegét a jogosultak számára. A kifizetési határidő egy alkalommal és csak indokolt esetben további 90 nappal meghosszabbítható.
Legyen körültekintő!
Ha a pénzünket befektetjük, érdemes utána nézni hogy akivel szerződést kötünk tagja e a BEVA-nak. Ezt legegyszerűbben a Befektető-védelmi Alap honlapján lehet megtenni.
Ugyanis ha olyan szolgáltatóval kötöttünk szerződést, aki a szerződéskötés pillanatában még nem volt tagja a BEVA-nak, akkor sajnos baj esetén nem számíthatunk segítségre.