Mind általános-, mind középiskolás korban növekszik a „tartáshibás” gyerekek száma, ami persze még nem betegség és könnyen korrigálható, de ha úgy marad, akkor a felnőttkori gerinc problémák is hamarabb jelentkezhetnek. Mindez ijesztő és jól tesszük, ha figyelünk a Scheuermann-kór megelőzésére.
Miért alakul ki a Scheuermann- betegség?
A betegség kialaklulásának hátterében tartásproblémák állnak.
A Scheuermann kór a háti és a háti-ágyéki gerinc deformitása, mely során háti „púposság” társul hátfájdalommal és a csigolyák szerkezetének megváltozásával.
Általában a család történetében már szerepel valamilyen deformitás. Leggyakrabban azzal viszi a szülő orvoshoz a gyereket, hogy hanyagtartása van vagy az iskolai szűrővizsgálaton tanácsolták a vizsgálatot.
Jellemző ebben a korai szakaszban, hogy a gyermek fáradékony, hanyagtartása van, gerincmozgásai beszűkültek, fájdalom ekkor még nem jellemző. Később 13-16 éves kor között már jobban jelentkezhet a fájdalom, illetve a gerincmozgások beszűkülése tovább folytatódik. A kialakult deformitás befolyásolja a felnőttkori gerincproblémákat.
Mikor beszélhetünk kialakult Scheuermann-kórról
A fizikális vizsgálaton látható, hogy a gyermeknek fokozottabb a háti és az ágyéki görbülete, vagy már mindkettő nagyobb görbülete észlelhető.
A vizsgálat során érzékelhető, hogy rugalmatlan az adott gerincszakasz és görcsösek a hozzá tartozó izmok, gyakran társul gerincferdüléssel. Ugyancsak láthatóak vörös foltok a háton ott, ahol a görbület a leghangsúlyosabb és a bordák feletti bőr kidörzsölődik az iskolaszék támlája miatt. Röntgen felvétel fontos a megítélésben.
A Scheuermann-kór kezelése
A kezelés célja a csigolyatest tehermentesítése a gerinc növekedésének befejeződéséig. A folyamatos gyógytorna nem elhanyagolható, hiszen a gerinc fenntartásához szükséges a gerincet stabilizáló izmok megerősítése, a rövidült izmok nyújtása. Súlyos esetben a megoldás fűző hordása, vagy sebészi beavatkozás lehet.
Dr Boross György orvos szakértőnk egy korábbi írásában részlétesen foglalkozott a témával.
Mi az, amivel hozzájárul gyermeke gerincének védelméhez?
1. minél több mozgáslehetőséget kínáljon a gyermeknek
2. válasszon optimális asztalt és széket az otthoni tanuláshoz
3. az éjszakai alváshoz használjanak megfelelő ágymataracot
Gurbi Judit
gyógytornász, manuálterapeuta
- {9TBOAY}