A gyermek fejlődése során az óvodáskori, mozgással teli életmódot felváltja a több órás ülés az iskolapadban, valamint a hirtelen növekedést az izomzat nem tudja követni.
A nehéz iskolatáskák és a sport, a mozgás hiánya sem könnyítik meg a gerincet tartó izmok munkáját, így az izomgyengeség-zsugorodás fenntartják a helytelen tartást. A kezdetben jelentéktelennek tűnő problémából később komoly gerincbetegségek alakulhatnak ki.
A mozgásszegény életmód is rossz testtartáshoz vezethet
A mozgásszegény életmód legsúlyosabb következményei a hanyag tartás és a tartáshibák már gyermekkorban felfedezhetők, ekkor tehetünk a legtöbbet megszüntetésükért. A gerinc kiegyensúlyozott terhelése már gyermekkorban kiemelten fontos, mert így biztos alapot épít a későbbi probléma- és fájdalommentes felnőttkor elérésére.
Hiába a mindennapos testnevelés órák és az iskolatáska súlyának korlátozása, továbbra is a gyerekek 60%-nál mutatható ki valamilyen gerinc probléma, tartási rendellenesség, lúdtalp illetve a kötőszövet egyéb betegségei. Időben elkezdett rendszeres kezeléssel a tartáshibák többsége megelőzhető. Fontos a gyerekekre való odafigyelés, rendszeresség és következetesség mindaddíg, amíg a tanult mozdulatok automatikussá nem válnak.
A hanyagtartás kialakulása odafigyeléssel megelőzhető
A hanyagtartás -lapos hát, domború hát, nyerges hát, fokozott háti és ágyéki ív- tartási rendellenesség, mely aktív izomerővel még korrigálható, ha rászólunk a gyermekre, hogy húzza ki magát.
A hanyagtartás jellemző tünetei:
- előrehelyezett vagy lógó fej,
- előreesett váll,
- elálló lapockák,
- domború hát,
- előredomborodó has.
Ekkor még nem alakulnak ki rögzült deformitások, a csigolyaszerkezet nem mutat eltérést. Rendszeres tornával, izomerősítéssel elérhető a tartás normalizálása. Amint azonban fáradni kezd az izom, úgy visszaáll a rossz testtartás, mely évek alatt maradandó változást okozhat.
A gerincferdülés komoly problémát jelent
Gerincferdülésből adódó aszimmetria nemcsak a mozgásszerv rendszerre van hatással (pl. csípő kopásos megbetegedései), hanem a légző kapacitás is csökken, a szívműködés romlik, a belső szervekre is nagyobb nyomás hárul, ezért a korai szűrés és szakszerű kezelés elengedhetetlen.
A Scheuermann –kór tipikus kamaszkori betegség
A Scheuermann –kór jellemzően serdülő-korban jelentkezik, jellemzője a háti gerinc fokozott kiboltosulása, mely fokozatos mozgáskorlátozottsággal és fájdalommal jár. A betegséget a kezdetekben még könnyű elnézni, mert a gerinc mozgékony, ezért sokszor tartáshibának minősítik, és kezelés nélkül hagyják. Az esetek többségében a háti gerinc érintett, s amikor fokozódik a háti gerinc íve, létrejön a rögzült deformitás.
Mindegyik esetben fontos a korai felismerés és az időben elkezdett, naponta, rendszeresen végzett terápia, hogy megelőzzük a felnőttkori fájdalmakat.