Befektetésekkel foglalkozó rovatunkban, időről-időre bemutatunk befektetési lehetőségeket, befektetéssel – megtakarítással kapcsolatos jogszabályi változásokat. Mai cikkünkben felhívjuk a figyelmet arra, miért fontos a megtakarítás, illetve kinek milyen befektetést érdemes választani.
Miért jó, ha van az embernek megtakarítása?
A felnőttek világában alapigazság: megtakarítani kell, félretett pénz nélkül szinte lehetetlen boldogulni az életben. A világ kiszámíthatatlan, könnyen érezhetjük azt az illúziót, hogy megfelelő havi jövedelemmel rendelkezünk, és úgy véljük, hogy ez a jövedelem mindörökre fennmarad. A világ folyton változik, és sajnos könnyen előfordulhat, hogy beköszönt egy drasztikus válság, kormányzati megszorítás és máris ugrott a jól fizető munkahelyünk, vagy olyan nem várt esemény történik, mely jelentős kiadással jár számunkra. Az ilyen helyzeteket megtakarítás nélkül nagyon nehéz átvészelni.
Az előző gondolatmenetből könnyen belátható, hogy megtakarítani szükséges, még akkor is, ha nincsen a közeljövőben, jelentősebb összeget igénylő vásárlási célunk. Megtakarítani szükséges rendszeres jövedelemből és egyszeri nagyobb bevételből egyaránt.
Ha befektetünk, az alábbi hét szempontot vegyük figyelembe:
- Szánjunk időt arra, hogy megtaláljuk a piacon elérhető lehetőségek közül a számunkra legmegfelelőbbet.
- Befektetésünk infláció feletti hozamot/kamatot biztosítson.
- Soha ne fektessünk pénzt be úgy, hogy nem pontosan értjük, hogyan lesz „10” Ft-unkból „13” Ft. Tehát pontosan értsük, hogy megtakarításunk milyen jellemzőkkel bír, hogyan működik.
- Legyünk tisztában kockázatokkal és ezek a kockázatok mindig legyenek összhangban a kockázattűrő képességünkkel, illetve pénzügyi céljainkkal.
- Járjunk utána a pénzünket kezelő, bank, biztosító, brókercég stabilitásának.
- Tudnunk kell pontosan, hogy mi történik abban az esetben, ha fizetésképtelenné válik az a pénzintézet, ahová a pénzünket elhelyeztük, és ebben az esetben milyen garanciák állnak a rendelkezésünkre. A cég krízise esetén hozzájuthatunk-e a befektetett pénzünkhöz.
- Ismerjük meg befektetésünk költségeit, például mekkora a számlavezetési díja, a portfolió kezelés költsége.
Milyen szempontok alapján válasszak befektetési alapot?
Milyen időtávra szeretném lekötni a pénzemet?
Bizonyos befektetési alapokat nem érdemes fél vagy egy évre megvásárolni, csak akkor, ha legalább 3-5 évig nélkülözni tudjuk a pénzünket.
Mekkora kockázatot szeretnénk vállalni?
Elfordulhat, hogy akár 10 évig is nélkülözni tudjuk a befektetett pénzünket, de nem tudjuk elviselni, hogy veszteséget is eredményezhet a befektetésünk. Ebben az esetben inkább alacsony kockázatú befektetési alapokat válasszunk.
Mik a pénzügyi céljaim?
Mondjuk, ha a 4 év múlva esedékes lakásvásárláshoz szükséges összeget kíván befektetni, akkor csak alacsony kockázatot vállaljon fel. Amennyiben a most befektetendő pénzemnek nincs egy adott időpontbeli konkrét felhasználási célja, akkor szabadabban dönthetünk magasabb kockázatú és így magasabb várható hozamú befektetés mellett.
Amennyiben nem rendelkezik megfelelő pénzügyi szaktudással, vagy egy kicsit is bizonytalan befektetését illetőleg, kérje ki szakember véleményét.
(A Bankmonitor összeállítása alapján)