A pénzügyi tudatosságról sokan úgy gondolkodnak, mintha az egy adott jellemvonás volna, ami mindenkiben ott van, ezért nem is érdemes foglalkozni vele. Adottnak veszik azt, ahogyan hozzáállnak a pénzhez, és ahogyan kezelik a pénzt. Holott a pénzügyi tudatosság nem olyan dolog, amivel születünk, és automatikusan velünk van, hanem olyan valami, amit odafigyeléssel, tanulással, és idő-energia-pénz befektetéssel lehet elérni.
Mai napig hiányzik az iskolai oktatásból a pénzügyi tudatosság képzés, ezért mindezt felnőttként tanuljuk meg. Van, aki könnyedebben, mert alapból ilyen attitűddel rendelkezik, van, aki pedig több munkával, energiaráfordítással.
Te mit gondolsz, milyen a pénzügyi tudatosságod?
Érezted már úgy, hogy aggódsz a pénz miatt, vagy megbánsz bizonyos pénzügyi döntéseidet?
Belefáradtál a vitákba, a magyarázatokba, titkolózásba a családtagjaiddal?
Rendszeresen azon gondolkodsz, mit miből fizess ki?
Hó végén szorosabbra húzód a nadrágszíjat, és jól meggondolod, mire adj ki?
Családtagoktól, szülőktől, barátokból kérsz segítséget, kölcsönt?
Nem találod a kiutat az állandó pénzzavarból?
Kerülj közelebb a pénzügyi tudatossághoz ezzel az 5 lépéssel.
A pénzügyi tudatosság 5 ismérve
- Legyél tisztában a pénzügyeiddel!
Minden pillanatban tudd, hogy mennyi pénzből gazdálkodsz, mennyi van a zsebedben, a bankszámláidon, hogy állnak a hiteleid, és mennyit hoznak a befektetéseid. Tudd, mikor érkezik bevételed, honnan, és mire használod azt.
- Készíts költségvetést!
A pénzügyi tudatosság alapja a költségvetés készítése. Akár egy excel táblában, akár bármilyen coin applikációban elkészítheted a költségvetési tervedet. Írjál fel minden várható bevételt és csoportosítva a kiadásokat. Nézd meg, honnan hova tudsz átcsoportosítani, és mely kiadási tételeknél tudsz csökkenteni. Készítettem egy videót is, megmutatom, hogyan készíts pénzügyi költségvetést:
- Legyen megtakarításod!
40 év felett már nagy valószínűséggel leraktad a pénzügyi vagyonod alapjait. Talán még lakáshiteleket fizetsz, vagy az új autó részleteit nyögöd. Hogyan gondoskodsz a nyugdíj megtakarításodról? Gondolj arra, hogy biztosítsd a kényelmes időskorod, ne mástól függjön a későbbi jövedelmed. Váratlan kiadásokra, nagyobb pénzügyi nehézségekre is készülj fel, legyen legalább 6 havi tartalékod könnyen mobilizálható pénzeszközökben.
- Változtasd meg a pénzügyi szokásaidat! Lépj ki az adósság-csapdából és takaríts meg!
Készíts tervet arra vonatkozóan, hogyan fizeted vissza a hiteleidet. Ne engedd, hogy a hitelek maguk alá temessenek, és függő helyzetbe kerülj tőlük. Költsd kevesebbet, és kezdj el megtakarítani, hogy mielőbb rendezni tudd az adósságaidat. Nézz körül, hogyan tudod szélesíteni a bevételi palettádat, és milyen módokon tudod növelni a megtakarítási lehetőségeidet.
- Hosszú távú céljaid ismeretében hozz pénzügyi döntéseket!
Tudd, hogy mik a hosszú távú céljaid, és ezeknek rendeld alá a pénzügyi döntéseidet. Ne engedj a rövid távon örömet és megkönnyebbülést hozó impulzív vásárlási igényeidnek, ehelyett gondolj a céljaidra, és összpontosíts azok megvalósítására.
Úgy érezheted, a pénzügyi tudatosság elérése nehéz, mégis vágj bele mielőbb, mert ez az egyik stabil alapja a kiegyensúlyozott, boldog, sikeres életednek.
Remélem, hasznosnak találtad az itt megosztott információkat, javaslatokat. Amennyiben úgy érzed, segítségre van szükséged a megvalósításhoz, keress meg.