Nem számít, hogy mennyire jól működik a párkapcsolatod, házasságod, mindig lehet rajta még javítani. Ha pedig gondok vannak vele, akkor még inkább arra szeretnélek sarkallni, hogy hozd meg a döntést és indulj el az úton. Őszintén hiszem, hogy a legjobb kapcsolatok azok, amelybe a tagjaik folyamatosan odateszik magukat, azaz figyelnek egymás igényeire.
Miért vannak mégis minden párkapcsolatban problémák és konfliktusok?
Miért nem tudjuk a gondokat a felmerülésük időszakában megoldani és visszük tovább a terhet a vállainkon? Miért lesz ez a teher egy idő után olyan súlyos, hogy amikor ledobnánk magunkról a válást látják sokan az egyetlen kiútnak?
A válasz meglehetősen sokrétű és valószínűleg egy egész cikk-sorozat sem lenne elég, hogy mindenki magára szabott választ kapjon a felmerülő kérdéseire. Mégis vannak olyan törvényszerűségek, amelyek előbb-utóbb minden kapcsolatban előjönnek valamilyen szintű intenzitással.
Mindennapos cselekedeteink legjobban a kialakult szokásaink vezérlik, és ezeknek a szokásoknak az összessége tulajdonképpen maga az életünk.
Legfőbb jellemzőjük, hogy:
- tudattalanul működnek, azaz még mielőtt át tudnánk gondolni milyen reakciót szeretnénk adni egy adott helyzetre, sokszor már azon kapjuk magunkat, hogy cselekszünk is,
- ahogyan a jó szokásokat könnyen átvesszük, ugyanúgy a rossz szokások is beépülnek a viselkedésünkbe. Ha valaki életét a negatív minták, a rossz szokások uralják, akkor ő maga és a társa is hamar rosszul fogja érezni magát a kapcsolatban.
Párkapcsolatgyilkos rossz szokások
A tipikusan rossz párkapcsolati szokások közé tartozik az, amikor egy-egy konfliktus rendezése hamar vitába torkollik, és nemhogy megoldás nem születik, a pár tagjai még jobban eltávolodnak egymástól.
Ilyen rossz szokás az is, amikor a társam beszél hozzám, én pedig ahelyett, hogy rá figyelnék, a háttérben lévő TV-t hallgatom és közben a kezemben lévő telefont nyomogatom.
A fogkrémes tubus vissza nem csavart teteje, a le nem hajtott WC ülőke, a szőnyegre dobott koszos zokni, amelyik magától nem vándorol a szennyestartóba – csupán néhány példa a kapcsolatgyilkos rossz szokásokból.
Úgy, ahogy a ’gyorsan rendet rakok a lakásban’ magában foglal bizonyos tevékenységeket, mint például az asztal lerámolása, a porszívózás, a mosogatás, ugyanúgy a kölcsönös elégedettségen alapuló házasság sem érhető el bizonyos feladatok elvégzése nélkül. Akkor lesz rend, ha megcsinálom a felsorolt dolgokat.
Akkor kapok szeretetet, figyelmet, ha én is adok a páromnak.
Tanuljuk hát meg kijavítani a rossz szokásokat, és változtassuk őket ’kapcsolat javító’ szokásokká.
Nézzük ennek a folyamatnak a gyakorlati lépéseit:
- Azonosítsuk a kapcsolatot romboló szokásainkat! Ehhez segítségül tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket: Mi az oka, hogy úgy reagálok, ahogyan teszem? Hogyan érzem magam közben? Ha kivenném ezt a szokást az életemből, hogyan befolyásolná a házasságomat?
- Vizsgáld meg, hogy szokással vagy függőséggel nézel-e szembe? Ha például nem sikerül az estét eltölteni a mobiltelefonod nélkül, nem tudod feladni a telefon nézegetését, akkor necces, hogy a rossz szokásod függőséggé vált. Már nem te irányítod a szokást, hanem az irányít téged.
- Ha az első gondolatod az lesz, hogy másokat hibáztatsz a környezetedből a kialakult rossz szokásért, akkor ezt ne tedd! Gyakori az a párkapcsolati forgatókönyv, amikor egy megoldatlan vitát követően a feleség intimitás megvonással bünteti a férjét, aki ezért az online pornóhoz fordul, majd úgy ’rákap az ízére’, hogy végül ezzel pótolja az elveszett intimitást. Így válik a pornó pótcselekvéssé, amelyben a döntést, hogy a páromat vizualitásban és élményekben lecserélem, azt nem más, mint ’én magam’ hoztam.
- Készíts konkrét tervet a rossz szokások megváltoztatására! Ha eluralta a telefon az életed, döntsd el, hogy egy ’elektronikai normatívát hozol, amely szerint hazaérkezésed követően napi 20 percben maximalizálod az online jelenléted. Az előbbi példánl maradva, ha szeretnéd a virtuális szex helyett a fizikai intimitást választani a pároddal, akkor mondd le a pornó csatorna előfizetésed, helyette beszélgessetek egymás vágyairól, hozzatok be újdonságokat a közös életetekbe – ismerjétek meg akár az erotikus masszázst, a tantrikus szerelmi érintést.
- Légy türelmes! Ha megvan a döntés, megvan a terv, akkor adj időt magadnak az új szokások kialakításához. Minél több időt töltöttél el a rossz szokások használatával, annál időigényesebb lesz változtatni rajtuk. Ha meginognál, vagy nehézséged lenne, mindig motiváld magad a jó tulajdonságaiddal, és legyen a cél a szemed előtt. A legtöbb ember többször is kudarcot vall, mielőtt végleg elhagyja egy-egy rossz szokását, de az, hogy nem sikerül valami azonnal, nem jelenti azt, hogy egyáltalán nem elérhető cél.
Segítenek tehát a fogadalmak? Mi kell ahhoz, hogy változtassunk az eddigi nem működő dolgokon?
A rossz szokásokat megtörni nem lehet, csupán elhagyni és a helyükbe új, jó szokásokat kialakítani. Kívánok ehhez a csöppet sem könnyű feladathoz neked kedves olvasó tudatos figyelmet – légy elfogadó önmagaddal, mindig vizsgáld meg az érzéseidet, mi vezetett téged a szokások karmai közé, és szabadulj meg tőlük!