A sztereotípiák nagyon erős korlátok az emberi agyban. Ezért óriási korlátot jelentenek az életünkben is. Hiszen a bölcsek azt mondják, amit el tudsz képzelni, azt meg is tudod valósítani. Az álláskeresés egyik igen erős sztereotípiája, hogy negyven év felett nagyon nehéz munkát találni.
Az állítás természetesen igaz, annak, aki elhiszi. Aztán vannak azok, akik mégis találnak állást maguknak. Hogy miért? Jöjjön néhány meglátás, ötlet, tapasztalat.
Munka és munka között a különbség
Természetesen nem mindegy, milyen munkára is fáj a fogunk. Szükséges a diploma, vagy sem? Szeretnénk megőrizni a szabadságunkat vagy a biztonság fontosabb a számunkra? Önéletrajzírós feltételeket kell kielégítenünk vagy sem? Számtalan kérdés merül fel az álláskeresés során, és nem is szeretnénk most kitérni mindegyikre, hiszen az nagyon messzire, és más-más irányba vezetne.
Nézzük azt az utat, mely a munkavállalási tanácsadón keresztül vezet. Az ő szaktudásuk bizonyos munkák elnyerésében megfizethetetlen! Azonban be kell, hogy lássuk, ha csupán tőlük várjuk a megváltást, csalódhatunk. A tanácsadók szaktudása nagy lehet ezen a téren, utat mutathatnak, megtaníthatnak minket a munkahelyszerzés fortélyaira, azonban az utat nekünk kell végigjárnunk. Az interjún nekünk kell megjelennünk, a válaszokat nekünk kell megadnunk a feltett kérdésekre.
Nyilván az első lépés a siker felé, ha önéletrajzunkkal felkeltjük a figyelmet és eljutunk az állásinterjúig. Ebben segíthet a tanácsadó, de ő sem mindenható. Mit kell hozzátennünk saját magunknak a siker érdekében, erről olvashatnak néhány megszívlelendő gondolatot.
Munkaadó és munkavállaló sikeres egymásra találása nem mindig könnyű.
Kik azok, akiknek mégis sikerül 40 éves koruk után is állást találni?
- Nagyon fontos, hogy az évek alatt kialakított kapcsolatrendszerünket ne értékeljük le! Sokszor azok lesznek sikeresek az álláskeresésben, akik nem a hivatalos utat választják, nem az álláshirdetésektől várják a csodát, hanem a kapcsolatrendszerüket mozgatják meg az új munkakör elnyerésének érdekében
- Az önképzés sem elhanyagolható szempont! A munkanélküli évek alatt számtalan ingyenes vagy olcsó önképzési rendszerbe kapcsolódhatunk be. A 40-50 éves korosztály nagy része sajnos sem az idegen nyelv tudásával, sem a számítástechnikai ismereteivel nem büszkélkedhet! Érdemes ezeket fejleszteni! Akár a szakirányú képzések is segíthetnek, de ártani biztosan nem ártanak!
- Finnyásnak se legyünk! Gyakran el kell vállalni a rosszabb kondíciókkal kínált lehetőségeket: nem határozatlan idejű kinevezés, hanem egy rövid időtartamra szóló munkaszerződés, távmunka, részmunkaidő stb. Miért érdemes ezeket mégis elvállalni? Mert tudjuk, hogy zseniális munkaerő vagyunk. Mert tudjuk, hogy ha megismernek minket, nem akarnak majd elengedni! Ja, hogy ebben nem vagyunk biztosak? Hm… hát akkor irány egy önfejlesztő tréning! Mert tudomásul kell vennünk, a világ mindig csak annyira értékel minket, amennyire mi értékeljük saját magunkat. Ha kicsi az önbizalmunk, akkor először is önmagunkon kell dolgoznunk! Minden más külső siker csak ezután következik.
A kapcsolataid tőkét jelentenek
De komolyra fordítva a szót: amikor te a kapcsolataidat megpróbálod aktivizálni az álláskeresés során, akkor emberekkel találkoztál, akik tudják, hogy állást keresel. Amikor tanfolyamokra mész, új kapcsolatokat építesz, melyekből akár állás is lehet.
Amikor elfogadod a rosszabb kondíciókat is, kimondod, hogy „nem csak sírni tudok, hogy mi miért nem jó, hanem alázat is van bennem, és komolyan akarok dolgozni!” Amikor elfogadod a rosszabb kondíciókat, lehetőséget adsz magadnak a bizonyításra és időt arra, hogy megismerjenek.
A 40plusz.hu szerkesztői szeretnék, ha olvasóink megosztanák egymással tapasztalataikat fenti gondolatok kapcsán, remélve, hogy a bizonytalankodók is erőt meríthetnek mások tapasztalataiból.