Régóta foglalkoztatja az embereket a gondolat, hogy megváltoztatható-e a sors. Hiszen vannak élethelyzetek, amelyek bár alakítják a jövőt, mégis a múltban dőlnek el. A múltidő pedig az ember számára megváltoztathatatlan. Éppen ezért nem véletlen, hogy az írók szívesen játszanak el a gondolattal, miszerint a főhőseik képesek legyőzni a tér-idő linearitását és mozogni az idősíkokon. Akár több, mint 100 évet is átugorva a jelen, a múlt és a jövő között.
Koch Beatrix új könyve azonban korántsem csak ettől izgalmas.
A regény több váratlan helyzetet tartogat az olvasó számára, miközben az események során számos életkérdést is feltesz. Mire fordítja az emberiség a tehetséget? Jóra használja-e a felfedezéseket vagy visszaél a tudás adta előnyökkel?
Azonban koránt sem a moralitást feszegető művel találkozik, aki kezébe veszi a könyvet. Olyan, izgalmas fordulatokban bővelkedő, a pszichológiai thriller elemeit is tartalmazó, krimibe illő cselekményű művel találkozunk, amely egyszerre több síkon fűzi a történet szálát. A főhős pedig nem más, mint Picasso.
Picasso időutazása
A 19. században, 1881-ben született zseniális festő, saját életében is átlépte egy évszázad határát. Tehetsége már nagyon fiatalon, az 1890-es évek végén szárnyra kapott, és a következő századba átlépve, a 20. században teljesedett ki. Megváltoztatva a képzőművészetről alkotott képet. Látásmódja pedig évszázadokat átívelve, a 21. században is érzékelhető.
A 143 éve született művész, sok tekintetben formáló erővel bír. Koránt sem véletlen, hogy a mű cselekménye az ő alkotói tehetségét helyezi középpontba. Természetesen nem hiányzik a szerelem, a haszonszerzés és a tudással visszaélő szándék sem a különleges ívű történetből.
Nem csodálkozhatunk azon, hogy Koch Beatrix, Svájcban élő írót, Picasso utánozhatatlan tehetsége inspirálta arra, hogy egy szokatlan krimi kellős közepébe helyezze.
A Picasso-legenda 2050 című könyv születésének történetéről beszélgettünk a szerzővel.
Miért pont Picasso?
Már jó ideje élt a fejemben egy kép, amelyben Picasso egy mólón ülve találkozik a jövőből érkező gyönyörű nővel, akivel egy következő évszázadban bekövetkező hagyatékról beszélget. A képből először novella született, amely meg is jelent egy magazinban. A gondolat azonban kiteljesedésre várt bennem, ezért tovább írtam. Így lett könyv, amelyben a thriller és a sci-fi műfaja keveredik.
Picasso, mint főhős adta magát a képből, ami oly sokszor jelent meg a lelki szemeim előtt. A művész nem csak a világ képzőművészetére volt nagy hatással, messze a többiek előtt járva stílusában. Engem is elvarázsolt az a különleges látásmód, ami a képeiből sugárzik.
A történet nem csak írói stílusok keveréke, ami fenntartja az érdeklődést. A cselekmény sokszínűsége segít az izgalmak fokozásában. Az idősíkok folyamatos változása, a karakterek szándékainak megismerése, Picasso vágyának történetformáló hatása, meghatározza a cselekményt. Egy nagyformátumú, zseniális művész vajon képes lenne-e ellenállni a csábításnak, hogy idő és tér átlépésével, része lehessen a jövőnek, ahol a festményei főszerepet játszanak.
A szórakoztatáson túl milyen hatást szeretne kiváltani az olvasókból?
Úgy remélem, hogy fel tudom kelteni Picasso munkássága iránt a kíváncsiságot. A művészetére, a festészetének különlegességére irányítva a figyelmet. Az írás során szakértőként segítségemre volt Ramocsai Renáta művészettörténész. Nagyon fontos volt számomra, hogy szakmai szempontból is alátámasztott legyen a megszülető könyv.
Ahogy az is gondolkodásra késztetheti az embereket, hogy miért tartják fontos befektetésnek a műtárgyakat a gyűjtők? Mitől időtálló egy kép, mint műalkotás?
De ha csak annyit érek el a történettel, hogy ennek hatására elmennek egy Picasso kiállításra, vagy elolvassák az életéről szóló írásokat, már az is edukációs hatással bírhat. Az életről, a világról, az értékekhez és magához a kulturális értékmegőrzéshez való viszonyulásról pedig, érdemes elgondolkodni.
Miért van szükségünk arra, hogy valamilyen kapcsolatban legyünk a művészet kiemelkedő alkotásaival és megőrizzük azokat az utókor számára? Ez szerintem egy érdekes kérdés az emberiség jövője szempontjából.
A könyv az Ünnepi Könyvhét egyik újdonságaként jelent meg. A szerző június 16-án a Vörösmarty téren dedikál az 55. pavilonnál 17.00 órától.
Az interjút Csaba Beatrix készítette. Képek: Koch Beatrix és Könyvmentorok.