Van néhány olyan jelző, amely annyira elszaporodott az önéletrajzokban, hogy mostanra teljesen elveszítette a pozitív jelentését. Bemutatunk 6 elcsépelt jelzőt, amiket jobb, ha kiiktatunk a saját pályázatunkból.
- Csapatjátékos
Ha létezik az önéletrajzba írt elcsépelt jelzőknek Szent Grálja, akkor az a csapatjátékos. Nincs olyan munkavállaló, aki ne lenne csapatjátékos – legalábbis az önéletrajza szerint… Ezt tényleg mindenki gondolkodás nélkül beleírja, ezért a HR-esek már ügyet sem vetnek rá, annyira klisévé vált. Jobban járunk, ha inkább egy-két szakmai példát próbálunk felhozni, ami arra utal, hogy képesek vagyunk csapatban dolgozni, sikeresen együttműködni a kollégákkal.
2. Önálló
Tudjuk, hogy a cégek szeretik az önállóan dolgozni képes munkaerőt, akinek nem kell minden pillanatban fogni a kezét, hanem magától is pontosan tudja, hogy mi a feladata és hogyan állhat helyt benne. Emiatt csábító beleírni az önéletrajzba, hogy bizony, mi is ilyen önálló munkavállalók vagyunk, csakhogy ez így túlságosan direkt ahhoz, hogy hitelesnek is tűnjön. Ha viszont felsorolunk néhány fontos projektet, melyeket külső segítség nélkül vittünk sikerre, azok máris stabil lábakon álló hirdetőoszlopai lesznek az önállóságunknak.
3. Szorgalmas
Amikor ezzel a szóval jellemezzük magunkat az önéletrajzban, az olyan mintha azt írnánk, hogy a sajtburgerben sajt van. Magától értetődő, hogy ha beadjuk a jelentkezésünket egy állásra, akkor szorgalmas munkaerőnek tartjuk magunkat, hiszen ha lusták lennénk, ki akarna alkalmazni minket… Egy önéletrajzban ez egy teljes mértékben semmitmondó jelző. Inkább soroljuk fel az elért eredményeinket, azokból úgy is egyértelművé válik, hogy mennyire vagyunk „szorgalmasok”.
4. Jól kommunikáló
Fontos tulajdonság, mivel a hatékony kommunikáció minden munkafolyamatot nagyban meg tud könnyíteni, ezért jó, ha valaki könnyen megtalálja a közös hangot másokkal. Azonban ezt is elkoptatták már az álláskeresők, mint a kedvenc a farmert – elvásottan pedig nem érdemes hordani… Ellenben hozhatunk példát arra, hogy miként tudtunk kezelni egy problémás ügyfelet, vagy hogyan simítottunk el egy belső konfliktust jó kommunikációval.
5. Magasan képzett
Az egész önéletrajz azt hivatott bizonyítani, hogy mennyire képzettek és alkalmasak vagyunk az adott állásra. Az a jó, ha nem mi mondjuk magunkról, hogy magasan képzettek vagyunk, hanem az önéletrajzunk van annyira beszédes, hogy ez csapódik le a HR-esben a hatására.
6. Megbízható
Bármilyen cég bármilyen állásáról is legyen szó, a megbízhatóság alapkövetelmény. Nem létezik olyan munka, amely során ne jutnánk hozzá bizalmasnak mondható információkhoz, vagy ne férnénk hozzá olyan helyekhez, eszközökhöz, ami egy kívülálló számára tabu. Innentől kezdve a megbízhatóság alapvető tulajdonság, nekünk pedig az önéletrajzban nem a minimumra kell koncentrálnunk, hanem arra, hogy mitől tudunk többek lenni annál.